Miejsca z historią. Muzea i galerie w Lublinie

0
1822

Lublin to nie tylko wspaniałe zabytki, ale też muzea, dzięki którym poznamy dziedzictwo naszego miasta, lubelską kulturę i sztukę.

Z powrotem
Następny

Muzeum Lubelskie

Zamek Lubelski
Zamek Lubelski

Do największych instytucji dbających o dziedzictwo naszego miasta i województwa należy Muzeum Lubelskie, które w stałej ofercie posiada zbiory malarstwa oraz uzbrojenia polskiego sięgającego XIV w. Znajdziemy tam również wystawę Monet i Medali Ziem Polskich X- XX w. Na Zamku Lubelskim można podziwiać też Sztukę Ludową Regionu Lubelskiego oraz usytuowane w baszcie zamku więzienie, znajdujące się tu od czasów średniowiecza aż do 1954 roku.

W Kaplicy Trójcy Świętej można podziwiać sztukę z czasów średniowiecza. W XV w. wzbogacono ją o malowidła bizantyńsko-ruskie, a w XVI wieku gotycka świątynia zyskała portal wykonany w stylu renesansu lubelskiego. Kaplica łączy ze sobą style Wschodu i Zachodu, a podziwiać w niej możemy freski i fragmenty gotycko-renesansowych detali architektonicznych oraz między innymi fragment płyty z późnogotyckim napisem z XV wieku, joński kapitel kolumny z sali zamku renesansowego i dzwon z 1604 r. pochodzący ze Starego Miasta.

Z powrotem
Następny
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments