Jak prawidłowo szczotkować zęby? (wideo)

1
1209

Szczotkowanie zębów to dla nas czynność naturalna. Wykonujemy ją rano i wieczorem. Często również po każdym posiłku. Staramy się dobrać odpowiednia twardość szczoteczki i odpowiadającą nam pastę, ale czy zwracamy uwagę na to jak myjemy zęby? Istnieje kilka zalecanych metod, które pozwolą uniknąć wielu chorób, nadwrażliwości, a także utraty zębów.

Metoda Fonesa

Układamy szczoteczkę pod kątem 90 stopni do długiej osi zębów. Wykonujemy ruchy okrężne na powierzchniach zewnętrznych przy zwartych łukach zębowych i na powierzchniach wewnętrznych przy rozwartych łukach. Tę metodę zaleca się u dzieci.

Metoda Roll

Wykonujemy ruchy wymiatające na koronie zęba, 5 razy na każde 3 zęby. Układamy szczoteczkę pod kontem 45 stopni w stosunku do zęba z włosiem skierowanym do wierzchołka korzenia. Ruchy wykonujemy od strony przedsionka i jamy ustnej. Przy zębach przednich wykonujemy ruchy wymiatające. Metoda zalecana jest przy lekkich stanach zapalnych.

Metoda Bassa

Układamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni z włosiem częściowo znajdującym się w kieszonce dziąsłowej. Wykonujemy ruchy wibrujące poprzeczne – około 30 delikatnych wibracji, 5 razy na każde 3 zęby. Metoda przeznaczona jest dla osób ze zdrowym przyzębiem, z recesjami dziąseł niewielkiego stopnia, po zabiegach na przyzębiu i przy implantach.

Metodę Bassa możemy połączyć z metodą Roll. Po ruchach wibrujących zastosujemy wymiatania.

Metoda Stillmana

Układamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni z włosiem skierowanym do wierzchołka korzenia, częściowo położonym na dziąśle i na koronie zęba. Szczoteczkę przyciskami do dziąsła i wywijamy w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym wykonaniem ruchów poprzecznie wibrujących. Metoda zalecana jest pacjentom z chorobami przyzębia.

Metoda Chartersa

Układamy szczoteczkę poziomo pod kątem 45 stopni z włosiem skierowanym mu powierzchni żującej lub brzegów siecznych. Wykonujemy ruchy drgająco-okrężne, przyciskamy szczoteczkę do dziąsła i zwalniamy ucisk. Metodę zaleca się pacjentom z chorobami przyzębia.

Pamiętaj!

Oczyścić wszystkie powierzchnie zębów.

Ostatnie zęby trzonowe myjemy podobnie jak zęby przednie – metodą wymiatania.

X Nie myjemy zębów szorując, czyli wykonując długie ruchy. Może to prowadzić do starcia szkliwa i nie doczyszczania zębów.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Kamil
1 rok temu

prawidłowa technika szczotkowania jest niezwykle ważna w prawidłowej higienie jamy ustnej 😉