Szczotkowanie zębów to dla nas czynność naturalna. Wykonujemy ją rano i wieczorem. Często również po każdym posiłku. Staramy się dobrać odpowiednia twardość szczoteczki i odpowiadającą nam pastę, ale czy zwracamy uwagę na to jak myjemy zęby? Istnieje kilka zalecanych metod, które pozwolą uniknąć wielu chorób, nadwrażliwości, a także utraty zębów.
Metoda Fonesa
Układamy szczoteczkę pod kątem 90 stopni do długiej osi zębów. Wykonujemy ruchy okrężne na powierzchniach zewnętrznych przy zwartych łukach zębowych i na powierzchniach wewnętrznych przy rozwartych łukach. Tę metodę zaleca się u dzieci.
Metoda Roll
Wykonujemy ruchy wymiatające na koronie zęba, 5 razy na każde 3 zęby. Układamy szczoteczkę pod kontem 45 stopni w stosunku do zęba z włosiem skierowanym do wierzchołka korzenia. Ruchy wykonujemy od strony przedsionka i jamy ustnej. Przy zębach przednich wykonujemy ruchy wymiatające. Metoda zalecana jest przy lekkich stanach zapalnych.
Metoda Bassa
Układamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni z włosiem częściowo znajdującym się w kieszonce dziąsłowej. Wykonujemy ruchy wibrujące poprzeczne – około 30 delikatnych wibracji, 5 razy na każde 3 zęby. Metoda przeznaczona jest dla osób ze zdrowym przyzębiem, z recesjami dziąseł niewielkiego stopnia, po zabiegach na przyzębiu i przy implantach.
Metodę Bassa możemy połączyć z metodą Roll. Po ruchach wibrujących zastosujemy wymiatania.
Metoda Stillmana
Układamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni z włosiem skierowanym do wierzchołka korzenia, częściowo położonym na dziąśle i na koronie zęba. Szczoteczkę przyciskami do dziąsła i wywijamy w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym wykonaniem ruchów poprzecznie wibrujących. Metoda zalecana jest pacjentom z chorobami przyzębia.
Metoda Chartersa
Układamy szczoteczkę poziomo pod kątem 45 stopni z włosiem skierowanym mu powierzchni żującej lub brzegów siecznych. Wykonujemy ruchy drgająco-okrężne, przyciskamy szczoteczkę do dziąsła i zwalniamy ucisk. Metodę zaleca się pacjentom z chorobami przyzębia.
Pamiętaj!
Oczyścić wszystkie powierzchnie zębów.
Ostatnie zęby trzonowe myjemy podobnie jak zęby przednie – metodą wymiatania.
X Nie myjemy zębów szorując, czyli wykonując długie ruchy. Może to prowadzić do starcia szkliwa i nie doczyszczania zębów.
prawidłowa technika szczotkowania jest niezwykle ważna w prawidłowej higienie jamy ustnej 😉