Prawie każdy z nas ma srebro w swoim domu. Biżuteria, sztućce, figurki czy świeczniki, aby były piękne i lśniące wymagają odpowiedniego czyszczenia. Srebro z czasem ulega zabrudzeniom, pojawia się na nim nalot lub zaczyna czernieć. Przyczyną ciemnienia srebra jest zanieczyszczone powietrze, a dokładnie znajdujący się w nim dwutlenek siarki. Również kontakt z wodą czy kosmetykami może powodować ciemnienie. Czym wyczyścić srebro, by wyglądało jak nowe?

Pasta do zębów

Pasta plus miękka, bawełniana szmatka skutecznie wyczyszczą nasze srebro. Przy wyborze pasty też trzeba uważać: nie używamy past zawierających duże ilości sodu oraz tych wybielających. Po zabiegu srebrne przedmioty dokładnie opłukujemy i wycieramy do sucha miękką ściereczką.

Roztwór sody i octu

Kolejnym sposobem na czyszczenie srebra jest stosowanie roztworu sody i octu. Do tego potrzebne jest: łyżka octu, łyżka sody i litr wody. Składniki mieszamy, a następnie zanurzamy srebrny przedmiot na ok. 15 minut. Potem srebro płucze się pod bieżącą wodą, suszy oraz poleruje.

Folia aluminiowa

Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod czyszczenia srebra, choć trzeba trochę się przy niej napracować. Jedno szklane naczynie wykładamy folią aluminiową, a w drugim przygotowujemy roztwór do czyszczenia srebra. Mieszamy dwie szklanki gorącej wody, pół szklanki cukru, dwie łyżki soli kuchennej i dwie łyżeczki sody oczyszczonej. Tak przygotowany roztwór wlewamy do szklanego naczynia wyłożonego folią aluminiową i umieszczamy w nim srebrne przedmioty. Trzymamy je do momentu, aż woda zrobi się chłodna, a ciemny nalot osadzi się na folii. Następnie wyciągamy srebro i polerujemy, usuwając wytrącone zanieczyszczenia.

Kurze jajo

Wystarczy na srebrną powierzchnię nałożyć niewielką ilość ubitej piany z białka jaja kurzego i pocierać flanelą aż do uzyskania efektu. Na koniec przedmiot płuczemy i wycieramy do sucha.

Keczup

Srebrny przedmiot wkładamy do naczynia z keczupem. Upewniamy się, że jest w nim dokładnie zanurzony. Zostawiamy na 5-10 minut. Po wyjęciu opłukujemy ciepłą wodą i dokładnie polerujemy.

Popiół

Jest to dosyć niewdzięczny sposób czyszczenia srebrnej biżuterii czy sztućców, ale sprawdzony przez pokolenia! Nabieramy niewielką ilość popiołu na zmoczoną, bawełnianą szmatkę i pocieramy nią srebrne przedmioty. Po takim czyszczeniu najlepiej wypolerować przedmiot flanelową szmatką. Trzeba pamiętać o tym, by nie stosować popiołu węglowego, bo może zarysować srebro.

Więcej o czyszczeniu srebra przeczytacie na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments