Podczas snu noworodek nie tylko odpoczywa, w tym czasie komórki jego ciała i mózgu mnożą się, produkowany jest hormon wzrostu oraz białe krwinki. Dlatego prawidłowy sen jest w tym okresie bardzo istotny dla zdrowia naszego malucha. Chociaż każde dziecko ma inny dobowy limit przespanych godzin, wszystkie są tak samo rozdrażnione, jeśli śpią za mało.

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pokoju noworodka. Zbyt wysoka powoduje bowiem kłopoty ze snem. Żeby nasz maluch dobrze spał, w pokoju nie powinno być więcej niż 20 stopni C. Jeśli w mieszkaniu jest wyższa temperatura, maluch kiepsko sypia, bo jest mu za ciepło. Zanim położysz dziecko spać, przynajmniej przez kwadrans wywietrz jego pokój.

Pamiętaj też o odpowiednim, nie za ciepłym ubraniu. Nie sugeruj się tym, że malec ma chłodne stopy albo dłonie – jest tak, gdyż jego system regulowania temperatury ciała nie pracuje jeszcze tak, jak powinien. By sprawdzić, czy nie jest mu za chłodno, dotknij jego karku. Jeśli jest rozgrzany albo spocony, to znaczy, że maluch jest ubrany za ciepło; jeśli chłodny – to sygnał, że dziecko trzeba dodatkowo okryć. Jeśli kark jest ciepły i suchy, to wszystko jest w porządku.

Katar przeszkadza w spaniu

Nawet lekko zatkany nos to dla niemowlęcia, które nie potrafi jeszcze oddychać przez usta, dodatkowy powód problemów ze spaniem. Zatkany nos może być objawem przeziębienia, albo osadzających się na błonach śluzowych drobinek pyłu, kurzu i zanieczyszczeń. Warto przed położeniem malca spać, do każdej dziurki w nosie wpuść kilka kropel soli fizjologicznej lub roztworu morskiej wody w sprayu (można je kupić w aptece), która rozpuści zalegającą wydzielinę. Następnie należy nos oczyścić. Jeśli w pokoju jest sucho, warto włączyć nawilżacz powietrza. Nawilżacz możecie zastąpić, ustawiając naczynie z wodą, która parując, nawilży pomieszczenie.

Więcej o zdrowym śnie noworodka przeczytacie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments