Od 15 marca każda osoba po powrocie do Polski jest zobowiązana odbyć obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat w wysokości 5000 zł.

Podstawową formą kwarantanny jest kwarantanna domowa. Odbywa się ją pod adresem, który został podany w karcie lokalizacyjnej. W przypadku zgłoszenia przez osoby powracające z zagranicy potrzeby odbycia kwarantanny zbiorowej, takie miejsca są przygotowane na terenie powiatu.

– Na chwilę obecną w starostwach na terenie województwa lubelskiego jest przygotowanych kilkadziesiąt miejsc do przyjmowania osób do kwarantanny zbiorowej od zaraz. Miejsca te znajdują się we wszystkich powiatach województwa lubelskiego – informuje Agnieszka Strzępka, rzeczniczka wojewody.

W razie potrzeby liczba miejsc do kwarantanny zbiorowej ma być zwiększana. – Konkretnych miejsc kwarantanny zbiorowej nie podajemy, ze względu na to, aby nie generować sytuacji analogicznej do tej, jaka wystąpiła w Kazimierzu Dolnym – zaznacza rzeczniczka.

Jeśli kwarantanna jest odbywana w domu, należy stosować się do poniższych zaleceń: nie opuszczać domu i nie wychodzić do sklepu, nie spotykać się z innymi osobami i nie zapraszać ludzi do domu. Jeśli pod opieką są zwierzęta, to w miarę możliwości na czas trwania kwarantanny należy przekazać je pod opiekę rodzinie lub znajomym. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy zwróć się telefonicznie o pomoc do gminy.

Jeśli ktoś mieszka z rodziną, należy w miarę możliwości ograniczyć z nią kontakt i zachować bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry. Należy używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu. Jeśli jest możliwość, należy korzystać z osobnej łazienki/toalety niż pozostali domownicy, a jeśli nie ma takiej możliwości, po skorzystaniu z toalety/łazienki należy zdezynfekować ją dostępnym środkiem czystości. Należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie, zachować zasady higieny, często myć ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów. Należy monitorować temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments