Od czwartku do soboty do godziny 15 w województwie lubelskim odnotowano 607 zdarzeń związanych z sytuacją pogodową, a konkretnie z wichurami, które przechodzą nad Polską. Tylko od północy było ich blisko 400.

W stosunku do innych województw skala zniszczeń w Lubelskiem jest stosunkowo mała. Uwzględniając obie wichury, zarówno czwartkową, jak i tę dzisiejszą, w regionie potwierdzono 607 różnych zdarzeń.

– Jest to katalog otwarty, bo co jakiś czas występują nasilone wichury. Obecnie na liczbę 372 zdarzeń do godziny 15 składa się 256 połamanych drzew/konarów, 33 uszkodzone mieszkalne budynki, 65 uszkodzonych budynków gospodarczych i 5 podtopień/zalań – wylicza wojewoda lubelski Lech Sprawka. Podtopienia bądź całkowite zalania dotyczą powiatu chełmskiego, biłgorajskiego, łukowskiego (2 zdarzenia) i Opola Lubelskiego.

W związku z trudną sytuacją, wojewoda apeluje do samorządów gminnych, aby te niezwłocznie kierowały wnioski o doraźną pomoc dla osób, którym wichury uszkodziły budynki mieszkalne. – Takie osoby mogą otrzymać zasiłek do 6 tysięcy zł. Wojewoda przekaże te fundusze w ciągu kilku lub najpóźniej kilkunastu godzin do poszkodowanych – informuje wojewoda.

Sytuacja w regionie

Trudna sytuacja jest również na drogach. 3 samochody zostały uszkodzone  na skutek połamanych drzew. Tragicznie zakończyło się jedno z nich, w Międzyrzecu Podlaskim. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że na forda transita, którym kierował 71-latek spadło drzewo. Mężczyzna zmarł na miejscu zdarzenia.

W sobotę (19 lutego) ponad 40 tys. odbiorców nie miało prądu z powodu uszkodzonych linii napięcia. – Jeżeli nie nastąpią dodatkowe uszkodzenia, to awarie zostaną dzisiaj usunięte do późnych godzin nocnych, czyli do ok. 23:00. Nie oznacza to jednak, że wszyscy ten prąd dzisiaj odzyskają – zastrzega Lech Sprawka.

Mnóstwo pracy mają lubelscy strażacy. – Do godziny 16:00 na terenie Lublina i powiatu lubelskiego odnotowano 71 interwencji związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. W działania zaangażowano wszystkie dostępne siły PSP oraz 40 jednostek OSP – informuje Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie na Twitterze.

Fot. KM PSP Lublin/Twitter

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments