4 lutego pierwsi dziewiętnastolatkowie stawią się w wojskowej komisji lekarskiej. Medycy ocenią ich stan zdrowia i nadadzą odpowiednią kategorię. Oprócz mężczyzn wezwanie otrzyma również część pań.

Kiedyś komisja wojskowa była początkiem drogi do zasadniczej służby wojskowej. Teraz młodzi ludzie zakładają mundury tylko dobrowolnie, ale obowiązek stawienia się przed komisją lekarską pozostał. Tegoroczna kwalifikacja rozpocznie się 4 lutego. Najszybciej z wojskowymi medykami spotkają się młodzi mieszkańcy powiatów: lubartowskiego, janowskiego i świdnickiego. W powiecie lubelskim ziemskim kwalifikacja ruszy 25 lutego, natomiast w samym Lublinie – 4 marca.

Kto będzie musiał stawić się przed komisją?

Wezwania otrzymają mężczyźni urodzeni w 2000 roku, ale również starsi urodzeni w latach 1995-1999, jeśli dotąd nie mają nadanej kategorii wojskowej. Medycy będą chcieli się spotkać również z mężczyznami z roczników 1998 i 1999, którzy byli uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia.

Okazuje się, że wezwania trafią też do niektórych pań. Mogą się ich spodziewać kobiety urodzone w latach 1995-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. W kręgu zainteresowania Wojskowych Komisji Uzupełnień znajdą się także studentki szkół i uczelni medycznych oraz weterynaryjnych. Wezwania otrzymają też absolwentki i studentki kierunków psychologicznych.

Co ze sobą zabrać?

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy muszą mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie ich tożsamości. Powinny również zabrać posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Każda osoba musi także mieć aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,

dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Jaką kategorię można dostać?

Osoby, które stawią się przed komisją, otrzymają jedną z czterech kategorii zdolności do służby wojskowej. Kategoria A oznacza, że zgłaszający się jest zdolny do pełnienia czynnej służby wojskowej. Kategorię B otrzyma osoba czasowo niezdolna do jej pełnienia. Nie będzie to jej ostatnie spotkanie z komisją lekarską. Po roku zostanie wezwana ponownie. Kategorię D otrzyma osoba niezdolna do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej. Natomiast do kategorii E zostaną zaliczone osoby trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments