Przed nami kolejny weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (31 marca) do niedzieli (2 kwietnia).

Drzewko za surowce wtórne

W sobotę w godz. 9-14 na parkingu zewnętrznym przy E. Leclerc Centrum Handlowe Tomasza Zana w Lublinie odbędzie się wiosenna edycja akcji „Drzewko za surowce wtórne”. W zamian za makulaturę i sprzęt, będzie można otrzymać sadzonki drzew i krzewów. Dodatkowo leśnicy przygotują stoisko promocyjno-edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Lublin na niebiesko

W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji Lublin co roku włącza się w międzynarodową akcję „Zaświeć się niebiesko”. Na znak solidarności z osobami ze spektrum autyzmu i ich rodzinami podświetlone zostaną na całym świecie reprezentacyjne budynki. W Lublinie, w godzinach 18.00-21.00 na niebiesko rozbłyśnie stadion Arena Lublin oraz plac Litewski.

Zlot Food Trucków na FanConie

Od 31 marca do 2 kwietnia w Targach Lublin mobilne restauracje będą miały do zaoferowania przepyszne jedzenie takie jak m.in. burgery, frytki belgijskie i kuchnię meksykańską. Wejście na Zlot Food Trucków jest bezpłatne. Odbędzie się on podczas wyjątkowego festiwalu komiksów, fantastyki, mangi i anime – FanConu.

FanCon 2023

Od piątku do niedzieli w Targach Lublin odbędzie się FANCON, czyli polski comic con. W bogatym programie każdy znajdzie coś dla siebie. Czekają na Was strefy: Fantastyka, Komiks, Serial i Film, Gry planszowe, Gry komputerowe i Esport, Cosplay, Manga I anime oraz wyjątkowe wydarzenie dla miłośników Japonii – Hanami w Polsce. W targowych wnętrzach zakwitną dla Was setki drzew sakura, czyli japońskiej wiśni. Zobaczycie ogromny sztuczny park z trawą, fontanną i miejscami piknikowymi, gdzie poczujecie się, jakby Japonia przyjechała do Wa. W parku znajdzie się również mała scena, gdzie “uliczni” artyści będą mogli zaprezentować swoje umiejętności, a uczestnicy wysłuchać prelekcji oraz wyjątkowych koncertów. Bilety od 50 zł.

Uwolnij ciucha w CSK

W niedzielę w godz. 11-16 w CSK, po ponad 3 latach nieobecności, wraca akcja charytatywna Uwolnij ciucha. Tym razem wspólnie jednoczymy siły, aby zebrać fundusze na rehabilitację Helenki Celewicz, cierpiącej na SMA. Na czym polega akcja? W zaciszu własnej garderoby wyszukujesz te ubrania (damskie i męskie), które są w dobrym stanie i z powodzeniem mogą przejść w inne ręce. Przynosisz je do Strefy Uwolnij Ciucha w CSK w piątek od 8:00 do 20:00 lub sobotę od 8:00 do 12:00. Przychodzisz na finał akcji w niedzielę i buszujesz między wieszakami w poszukiwaniu nowych ciuchów. Wybierasz, mierzysz i decydujesz, które z nich przygarniasz. Rozliczasz się z wybranych ubrań wrzucając pieniądze do puszki.

Wystawa Pająków w Felicity

W piątek w godz. 10-20 w galerii Felicity w Lublinie możecie odwiedzić najbardziej egzotyczną wystawę w Polsce. Poznasz tam ponad 40 gatunków pająków i skorpionów z całego świata. Bilety od 24 zł.

Z frazą

W najbliższą sobotę, 1 kwietnia o godzinie 19:00 w Qulturalnej przy ulicy Grodzkiej 26 na scenie pojawi się Adam Kaczanowski, który zaprezentuje improwizację poetycką, a o godzinie 20:00 rozpocznie się slam.

Performans w Azylu

W piątek o godz. 18 w Bibliotece Azyl (dawna Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13) odbędzie się Opal Ćwikła – UFOPxRNO | performans. Wstęp wolny. Co się stanie, kiedy połączymy drag i slam poetycki? Na to pytanie odpowie Opal Ćwikła, zabierając was w międzygalaktyczną wycieczkę do krainy dragiem i słowem płynącej. Osoby uczestniczące w wydarzeniu decydują o stopniu swojego zaangażowania – można obejrzeć show i od razu wyjść, można zostać na wspólnym czytaniu, ale nie odezwać się słowem, można też przyjść w pełnym kostiumie i skupić na sobie całą uwagę.

Rugby na Magnoliowej

W sobotę o godz. 10 na stadionie przy ulicy Magnoliowej rozpocznie się turniej seniorek w ramach Mistrzostw Polski Kobiet Rugby 7. W turnieju weźmie udział 12 drużyn z całej Polski, m.in. Gdańsk, Kraków, Bydgoszcz, Poznań, Warszawa, Ruda Śląska, Łódź i Gdynia. Blisko 200 zawodniczek rywalizujących w trzech ligach. W drużynach biorących udział w turnieju wystąpią zawodniczki Reprezentacji Narodowej, aktualne Mistrzynie Europy, które już w czerwcu powalczą o kwalifikacje do olimpiady w Paryżu.

Niedziela palmowa w skansenie

Warto wybrać się na niedzielę palmową do Muzeum Wsi Lubelskiej. Wydarzenie rozpocznie się od mszy św., która zostanie odprawiona o godz. 10 w XVII-wiecznym Kościele z Matczyna i uroczystej procesji z palmami. Rynek muzealnego Miasteczka wypełnią wystawcy z naszego regionu oferujący specjały na wielkanocny stół. Będzie można zwiedzić z przewodnikiem muzealne wnętrza z wystrojami świątecznymi oraz po wcześniejszym zgłoszeniu, wziąć udział w warsztatach robienia pisanek i warsztatach z robienia palm wielkanocnych. Ponadto w Ratuszu z Głuska będzie można obejrzeć wystawę prac uczestników IV Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną. Wydarzenie odbędzie się w godz. 9-16. Zapisy na warsztaty: telefoniczne 81 533 85 13 w. 20. płata za warsztaty: 30 zł od uczestnika zajęć. Bilety wstępu do muzeum: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.

Wielkanoc u mieszczan

W sobotę o godz. 14 w Piwnicy pod Fortuną zaplanowano wydarzenie pn. Wielkanoc u mieszczan. Dowiemy się, w jaki sposób przeżywali czas Wielkanocy dawni mieszkańcy Lublina, jak przygotowywali się do najważniejszych w roku liturgicznym momentów, ile wiemy o dawnych zwyczajach mieszczan lubelskich. Bilety w cenie 10/20 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments