Przed nami lato, a to dobra okazja do tego, by odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej i wziąć udział w atrakcjach, które będą tam organizowane od czerwca do sierpnia. 

W niedzielę (12 czerwca) będziemy mogli wziąć udział w Jarmarku Końskim. Będzie to widowisko oparte na tradycji jarmarków końskich z lat 30. XX wieku. Kolejną atrakcją w czerwcu będzie Noc Św. Jana (24 czerwca). Będzie to prezentacja tradycji świętojańskich związanych z letnim przesileniem.

Lipiec rozpocznie się od dobrze znanej mieszkańcom potańcówki. Będzie to plenerowa zabawa w stylu retro przy muzyce granej na żywo przez wybraną kapelę. Następnie będziemy mogli zobaczyć prezentację dawnych prac przy zbiorze zbóż w ramach Żniwowania. Miesiąc zakończy się również potańcówką.

W sierpniu również warto odwiedzić skansen. 15 sierpnia odbędzie się tam festyn miodowo-ziołowy. Będzie to kiermasz produktów zielskich, na których poznacie również ciekawe historie o ziołach. Tego samego dnia odbędzie się również odpust na Matki Boskiej Zielnej. Odpust nawiązywać będzie do tradycji lat 30. XX wieku. Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą w kościele z Matczyna, po której przejdzie uroczysta procesja. Będą również odpustowe kramy.

21 sierpnia to dożynki dworskie. Dożynkowa msza święta odbędzie się w muzealnym kościele, a po niej, na uczestników wydarzenia czeka inscenizacja dożynek. Sierpień zakończy potańcówka w stylu retro (27 sierpnia) i niedziela z lnem (28 sierpnia), podczas której poznamy sposoby zbiórki lnu, a także jego obróbki z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi.

Bilety na wydarzenia można kupić w kasie skansenu.

Program

12 czerwca – Jarmark Koński

24 czerwca – Noc Św. Jana

2 lipca – Potańcówka w stylu retro

24 lipca – Żniwowanie

30 lipca – Potańcówka w stylu retro

15 sierpnia – Odpust na Matki Boskiej Zielnej

15 sierpnia – Festyn Miodowo-Ziołowy

21 sierpnia – Dożynki Dworskie

27 sierpnia – Potańcówka w stylu retro

28 sierpnia – Niedziela z lnem

Fot. Dominika Polonis/ Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Teresa
Teresa
1 rok temu

Chyba się wybiorę na żniwa do Skansenu Wsi Lubelskiej