Mimo tego, że sami są uczniami chcą pomóc uczniom w całym kraju. Bartłomiej Rzepecki i Krzysztof Jastrzębski to lubelscy licealiści, którzy tworzą aplikację mającą na celu ułatwić naukę przedmiotów ścisłych.

– W systemie nauczania mamy do czynienia ze zbyt obszernym programem oraz wieloma metodami nauki, które dla uczniów często są po prostu nieefektywne. Szczególnie widać to w przypadku przedmiotów ścisłych. Stąd pomysł założenia firmy, która zajmie się programowaniem narzędzi do nauki matematyki, fizyki czy chemii – wyjaśnia Bartłomiej Rzepecki, współautor idei systemu.

To rozwiązanie pozwoli przede wszystkim na zaznajomienie się z materiałem w domu i pogłębienie wiedzy. Ułatwi też późniejsze konsultacje uczniów z nauczycielami.

– Aplikacja powstanie w oparciu o dopasowanie rodzajów mnemotechnik do typów aktywności mózgu, z którymi mamy do czynienia podczas wykonywania różnego rodzaju zadań intelektualnych – podkreśla dalej Rzepecki, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie.

To nowoczesne narzędzie to przede wszystkim zbiór aplikacji, których głównym celem jest ułatwienie nauki w domu i pomoc w pogłębieniu wiedzy oraz jej weryfikowaniu. Narzędzie zawiera między innymi kreator map myśli, kreator celów i harmonogram pracy.

– Historia pomysłu jest dość długa. Obaj z Bartkiem programujemy i szukaliśmy pomysłu na projekt, a w międzyczasie stwierdziliśmy, że naszym marzeniem jest zmiana czegoś na świecie. Jesteśmy uczniami więc problemy edukacji są nam bardzo bliskie. Chcemy stworzyć coś co zmieni edukację na lepsze – tak, żeby uczniowie uczyli się efektywniej, a nauczyciele byli bliżej nich i pełnili bardziej funkcje mentorów, a nie tylko wykładowców – mówi Krzysztof Jastrzębski, jeden z pomysłodawców.

Projekt licealistów został doceniony w zorganizowanym przez Gumtree konkursie, odbywającym się pod hasłem: „Wygraj swój Start do Kariery”. Projekt zdobył jedną z dwóch głównych nagród. Konkurs ten natomiast jest skierowany do ludzi młodych mających pomysł na swój biznes.

– Gumtree pomaga młodym ludziom rozpocząć karierę. Od pięciu lat, w ramach programu „Start do Kariery” badamy rynek oraz organizujemy różnego rodzaju warsztaty, kursy i seminaria na terenie całej Polski. W tym roku postanowiliśmy dołożyć do tego jeszcze jedną cegiełkę – pieniądze na faktyczny start, dzięki którym koszt szkoleń, sprzętu czy oprogramowania, potrzebnych do realizacji biznesplanu, przestanie być przeszkodą dla młodych ludzi z ciekawymi pomysłami – wyjaśnia Katarzyna Merska, Koordynator ds. Komunikacji Gumtree.pl.

Na czym polega pomysł młodych lublinian? – Ważnym elementem aplikacji będzie sztuczna inteligencja, która dobierze najlepsze sposoby nauki dla konkretnego ucznia. Chcemy korzystać ze wszystkich osiągnięć psychologii i nauki o mózgu, które niestety polska szkoła pomija. Uznaliśmy, że lepiej będzie, jeśli uczeń poświęci w domu 20 minut na zrozumienie tematu niż godzinę na odrabianie lekcji z tematu którego nie zrozumiał – wyjaśnia Krzysztof Jastrzębski.

Uruchomienie systemu do nauki oraz możliwość zakupu programu przez polskie szkoły planowana jest na wrzesień 2020 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments