W poniedziałek (26 kwietnia) została podpisana umowa dotycząca realizacji prac badawczo-wdrożeniowych w ramach projektu analizy i monitoringu biologiczno-chemicznego lubelskich ścieków, pod kątem obecności w nich COVID-19. Badania te mają pozwolić na wczesne wykrycie zagrożeń wirusowych dla człowieka.

– Podejmujemy takie działania po raz pierwszy. Podobne działania były prowadzone dotychczas z sukcesem w Belgii, jak i w Skandynawii. Dzięki temu udaje się odkryć wcześniej wirusowe zakażenia. W przyszłości planujemy je poszerzyć, bo wcześniej czy później, a raczej wcześniej, nowe zakażenia nastąpią – wyjaśnia prof. Agnieszka Szuszter-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS, zastępca dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UMCS.

Umowa została zawarta pomiędzy UMCS, Gminą Lublin, Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oraz spółką Nexbio. Jej przedmiotem są wcześniej wspomniane wspólne prace badawczo-wdrożeniowe dotyczące wykrywania zagrożeń dla człowieka i środowiska, w tym analiza i monitoring biologiczno-chemiczny lubelskich ścieków, pod kątem obecności w nich wirusa SARS-CoV-2.

– W MPWiKu tej przestrzeni do współpracy będzie bardzo dużo. Obecnie mówi się już dużo o pestycydach, hormonach, a to wszystko są rzeczy, o których już w Unii Europejskiej się rozmawia. Połączenie tego z wiedzą akademicką daje dodatkowe możliwości, których my będziemy szukali – wyjaśnia Sławomir Matyjaszczyk, prezes zarządu MPWiK w Lublinie.

Do prowadzenia badań zachęciła pandemia koronawirusa. – Ta umowa, którą podpisaliśmy ma znacznie szersze spectrum, bo dotyczyć będzie nie tylko prac wdrożeniowo-badawczych, ale i współpracy na tle edukacyjnym i popularyzatorskim – mówi prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

Również miasto chce wykorzystać potencjał badań. – Ta współpraca była zainicjowana już dawno. To metoda, która ma dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i wydaje się, że warto ją upowszechniać. Najprawdopodobniej od jesieni Komisja Europejska będzie wymagała uruchamiania tego typu badań, a my w Lublinie będziemy pierwsi, którzy będziemy w to tak zaangażowani – podsumowuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments