Lublin odegrał wyjątkową rolę w przeprowadzonej przez Rzeszę niemiecką ludobójczej operacji o kryptonimie „Einsatz Reinhardt”. Dlatego też Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na premierę filmu, która odbędzie się w środę (30 marca) o godzinie 18:00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
To tutaj zlokalizowane były ośrodki terroru i pracy przymusowej, magazyny i bocznice przeładunkowe, a przede wszystkim urzędy, z których niemieccy i austriaccy naziści planowali i koordynowali wymierzone w Żydów zbrodnie.
„Lubelskie ślady akcji ‘Reinhardt’” to zrealizowany przez Państwowe Muzeum na Majdanku film dokumentalny przybliżający miejsca na terenie miasta i w jego bezpośredniej okolicy, szczególnie związane z ludobójczą operacją, której śmiertelnym żniwem są blisko dwa miliony Żydów zgładzonych w latach 1942–1943.
Współczesny wygląd poszczególnych budynków i miejsc jest przyczynkiem do opowieści o ich historii i funkcjach, które nadali im sprawcy akcji „Reinhardt”. Przekaz wzbogacają liczne zdjęcia i materiały archiwalne oraz fragmenty relacji świadków.
Celem filmu „Lubelskie ślady akcji ‘Reinhardt’” jest popularyzacja wiedzy na temat topografii okupacyjnego Lublina. Przede wszystkim ma on jednak za zadanie upamiętnić ofiary akcji „Reinhardt” – żydowskie dzieci, kobiety i mężczyzn pochodzących z okupowanej Polski, Rzeszy, Austrii, Protektoratu Czech i Moraw, Słowacji, Grecji, Jugosławii, Holandii, Francji czy Białorusi.
Wstęp wolny.
Fot. Materiały prasowe