W czwartek (16 września) w Lublinie ruszyła kolejna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji oficjalnie otworzono nowy węzeł przesiadkowy przy ul. Żeglarskiej, a także zaprezentowano nowe autobusy elektryczne.

Miasto jest w trakcie odbioru ponad 20 autobusów elektrycznych. – Te autobusy w ciągu najbliższych dni wyjadą na ulice Lublina. Dzięki tym zakupom i taborowi, który liczy ponad 120 trolejbusów, spełniamy już dzisiaj te wskaźniki jeśli chodzi o elektromobilność – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Możliwe, że jeszcze w tym roku uda się uruchomić przetarg na zakup autobusu o napędzie wodorowym. To będzie kolejny krok do rozwoju transportu ekologicznego w Lublinie. Oprócz zakupu nowych autobusów w Lublinie powstało kilka węzłów przesiadkowych. Jeden z nich został oficjalnie otworzony w czwartek (16 września) i znajduje się pomiędzy Stokrotką a tamą Zalewu Zemborzyckiego przy ul. Żeglarskiej.

– Przypomnę, że mamy jeszcze inne węzły na ulicy Zbożowej i Franczaka Lalka, które są już wykonane. W trakcie realizacji jest jeszcze ten przy ul. Kraśnickiej, Granitowej i Osmolickiej – wylicza wiceprezydent.

W Lublinie trwa odbiór nie tylko autobusów elektrycznych, ale również ich ładowarek. – Spodziewamy się, że na początku października 20 autobusów wyjedzie na ulice. W tym roku czeka nas jeszcze dostawa 7, a w przyszłym roku 5 – wyjaśnia Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie odbywa się pod hasłem: Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie. Potrwa do środy (22 września). Jedną z większych atrakcji w nadchodzących dniach będzie między innymi piknik komunikacyjny na placu Zamkowym, w którym można wziąć udział bezpłatnie w niedzielę (19 września) od godziny 12.

Pełen program Tygodnia Zrównoważonego Transportu znajdziecie tutaj 

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments