Od czwartku (16 września) do środy (22 września) będziemy obchodzić Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu 2021. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem: Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

W tym roku w akcji udział bierze blisko 2200 miast. Lublin już od ponad 12 lat aktywnie włącza się w ogólnoeuropejską kampanię.

Program

16 września (czwartek)

Godz. 12:00-17:00 – Punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM w Lublinie (rozdawanie harmonogramu wydarzeń i atrakcji, udzielanie informacji, promocja nowego Systemu Lubika sprawy różne) pl. Teatralny 1 przy CSK w Lublinie.

17 września (piątek)

Godz. 9.30-13.30 – Zwiedzanie zajezdni trolejbusowej przy ul. Grygowej w Lublinie to atrakcja przygotowana przez ZTM w Lublinie wspólnie z miejskim przewoźnikiem – MPK Lublin, znajdująca się w programie obchodów ETZT 2021.

Godz. 10.00, 11.00 oraz 12.00 – Bezpłatne zwiedzanie wybudowanej zajezdni trolejbusowej, zlokalizowanej przy ul. Grygowej. Zajezdnia jest przystosowana do obsługi 100 trolejbusów oraz 25 pojazdów zaplecza technicznego.Dojazd na zajezdnię oraz powrót zapewni bezpłatna linia “Zajezdnia”. Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Plac Wolności 01 o godzinie 9:35, 10:35, 11:35 i nie będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich. Po zakończeniu zwiedzania autobus odwiezie uczestników na przystanek Plac Wolności 01.

Uczestnictwo w zwiedzaniu zajezdni będzie wymagało wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu: 81 466 29 43 – od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30.

18 września (sobota)

Przejazdy zabytkowymi pojazdami – debiut pojazdu marki Skoda, Godz. 14.00-17.00 przystanek Brama Krakowska 03 – na trasie Skoda i Gutek

Trolejbus i autobus odjeżdżać będą ze przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 15:00, 16:00 oraz 17:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

Trasa autobusu Gutek: Lubartowska (Brama Krakowska 03) – al. Tysiąclecia – Ruska – Biernackiego – Północna – Czechowska – Leszczyńskiego – al. Popiełuszki – al. Sikorskiego – al. Kraśnicka – Zana – Wileńska – Głęboka – Narutowicza – Bernardyńska – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Trasa trolejbusu Skoda

Lubartowska (Brama Krakowska 03) –Obywatelska – Chodźki – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Na trasie pojazdy będą mijać wiele zabytków i miejsc istotnych dla historii Lublina, a przewodnik opowie pasażerom o obiektach, które widać za oknem. Dodatkowo, zainteresowani będą mogli zgłębić tajniki dotyczące popularnych trajtków i „ogórków”. O historii tych pojazdów będą mówić członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ekologicznej Komunikacji. Przejażdżka będzie trwać około 45 minut.

Liczba miejsc siedzących jest ograniczona w obu pojazdach. W autobusie Gutek jest 28 miejsc siedzących, a w trolejbusie Skoda – 27 miejsc siedzących. W związku z obowiązującymi obostrzeniami, pasażerowie są zobligowani do zasłaniania ust i nosa podczas podróży linią turystyczną.

Na linii „T” obowiązują wszystkie rodzaje i ceny biletów oraz uprawnienia do przejazdów bezpłatnych i ulgowych zgodnie z aktualną taryfą oraz obowiązującą uchwałą i stosowanymi ustawami. U konduktora będzie można nabyć bilety czasowe 30-minutowe normalne i ulgowe w cenach: 3,20 zł i 1,60 zł.

19 września (niedziela)

Piknik komunikacyjny „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”

Piknik odbędzie się na Placu Zamkowym i Błoniach pod Zamkiem w godz. 12.00-18.00. Tego dnia Plac Zamkowy zamieni się w mini-zajezdnię, stanie się też centrum rozrywki i zabawy dla dzieci. Będą liczne animacje, eko-warsztaty i warsztaty z eksperymentami. Stanie też stoisko cyrkowe, gdzie każdy będzie mógł nauczyć się żonglerki piłkami i wykonać magiczne sztuczki.

Podczas pikniku będzie można zobaczyć m.in. najnowszy pojazd firmy Solaris – autobus elektryczny Solaris Urbino 12 electric. Pojazd ma 12 m długości. To nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie dla transportu miejskiego.

20 września (poniedziałek)

Lekcje edukacyjne w Świdniku

Przed trolejbusem ustawionym w pobliżu jednej ze szkół w Świdniku, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej dla grup dzieci (godz. 9-13 – 4 grupy – 45 minut lekcji i 15 minut przerwy)

21 września (wtorek)

We wtorek w godz. 9.00-15.00 odbędą się lekcje pod hasłem „Bezpieczny pasażer”, czyli pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego.

W godz. 09:00-15:00, przed trolejbusem ustawionym w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej,

W godz. 09:00-15:00, policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przeprowadzą, w ramach akcji profilaktycznej, zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

Na zajęcia w ramach akcji „Bezpieczny Pasażer” obowiązują zapisy pod nr tel. 724 990 003 od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00. Ilość grup jest organiczna, decyduje kolejność zgłoszeń.

22 września 2021 r. (środa) Dzień bez samochodu

Akcja “Do pracy inaczej niż autem”, Bezpłatne przejazdy

Zgodnie z obowiązującą Uchwałą Rady Miasta Lublin podczas „Dnia bez Samochodu” obowiązują bezpłatne przejazdy za okazaniem ważnego dowodu rejestracyjnego auta. W środę ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej kursującymi na zlecenie ZTM w Lublinie.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie (program) […]

trackback

[…] Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu w Lublinie (program) […]