Lublin podczas II wojny światowej. Właśnie taki obrazy będzie można ujrzeć w środę, 3 października, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. O godzinie 17 odbędzie się tam wernisaż wystawy fotograficznej „Lublin 1939-1944”.

Do 16 października na poziomie pierwszym budynku w Alei Kultur będzie można zobaczyć fotografie Lublina z czasów II wojny światowej. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia miasta oraz zdjęcia prywatne, wykonywane przez cały okres działań wojennych na terenie Lublina.

Na zdjęciach zostały uwiecznione wydarzenia i obrazy miasta zmagającego się z wojną już od pierwszych dni września 1939 roku. Zostanie przedstawiona zarówno tragiczna historia ludności żydowskiej, jak i obrazy przedstawiające ruiny Podzamcza i dzielnicy żydowskiej.

Lublin z czasów II wojny światowej to również przebywający tam żołnierze niemieccy, którzy sami dokumentowali swoją obecność i działania zbrojne. Wszystko będzie można zobaczyć na zdjęciach, które do tej pory zachowały się w prywatnych albumach, a już od jutra będą dostępne na wystawie.

Wystawa składać się będzie ze zdjęć Jerzego Krystosika, Edwarda Hartwiga i Ludwika Hartwiga. Wielu autorów znajdujących się w prezentowanym zbiorze fotografii jest nieznanych. Znaczna ich część pochodzi z kolekcji Marka Gromaszka oraz zbiorów Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Wyborem tematów i zdjęć, które mają przedstawić pełny obraz życia w mieście oraz jego zniszczeń zajęli się Marek Gromaszek, Marcin Fedorowicz oraz Joanna Zętar. Wśród fotografii znajdą się także opisy poszczególnych zdjęć oraz teksty wprowadzające.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Godziny otwarcia: codziennie od godziny 8 do 20.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments