Lublin otrzymał prestiżową nagrodę Smart City Award za wdrożenie kompleksowego modelu przestrzennego miasta. Nagroda została przyznana w kategorii Smart City w mieście, w którym zamieszkuje od 100 tysięcy do 500 tysięcy mieszkańców.

– Trójwymiarowy model, który powstał na potrzeby Lublina, jest kolejnym etapem budowania inteligentnego miasta. Od lat pracujemy nad tym, by Lublin był miastem inteligentnym, przez to bardziej atrakcyjnym dla mieszkańców i inwestorów. Nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że to krok w dobrym kierunku – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Konkurs Smart City wyróżnia osobowości i projekty z sektora biznesowego i administracji lokalnej, które służą budowie inteligentnych miast w Polsce, a tym samym przyczyniają się do wzrostu ich konkurencyjności. Lublin otrzymał nagrodę za „zwiększanie dostępności oraz transparentności narzędzi cyfrowych co jest wyrazem realizowania rzeczywistej strategii rozwoju miasta zgodnie z paradygmatem Human Smart Cities”.

Lublin został wyróżniony za wdrożenie kompleksowego modelu zabudowy 3D Lublina w międzynarodowym standardzie, czyli technologia cityGML wykorzystywanym między innymi w Berlinie czy Helsinkach. Udostępnia trójwymiarowe wizualizacje obiektów miejskich, ukształtowania terenu miasta, warstw zieleni i zjawisk przestrzennych. Pozwala także na tworzenie wieloaspektowych analiz 3D wraz z opracowaniami tematycznymi. Portal jest wykonany w technologii umożliwiającej automatyczne dostosowanie widoku do rodzaju przeglądarki internetowej i typu urządzenia. Odpowiedni będzie zatem na komputer, tablet, jak i telefon.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments