Łuck i Lublin to miasta partnerskie, które już od prawie trzydziestu lat są związane współpracą w obszarze transgranicznym, wspólnie realizują działania z zakresu promocji historycznego i kulturalnego dziedzictwa oraz prowadzą dialog międzykulturowy. Prócz niewątpliwych sukcesów odnoszonych w ramach wspólnych działań promujących historię i kulturę obu miast, Łuck i Lublin mogą pochwalić się również wieloma wydarzeniami, projektami i inicjatywami, które zrealizowały w ramach współpracy transgranicznej. Poznajcie największe wspólne dokonania osiągnięte na przestrzeni ćwierćwiecza.

Wspólne projekty turystyczne

Od 1996 roku, Łuck i Lublin aktywnie realizują wspólną politykę na rzecz promocji oferty turystycznej i kulturalnej miast. Miasta wspólnie wzięły udział w licznych projektach Unii Europejskiej, której środki umożliwiły im realizację wyznaczonych celów. Wśród największych projektów wymienić należy “Nowe życie Starego Miasta”, projekt, który pozwolił obu stronom przeprowadzić prace rewitalizacyjne zabytków oraz rozpocząć ich promocję wśród turystów, a także projekt „Tajemnice Dwóch Wież”, którego celem jest promocja dziedzictwa historycznego Łucka i Lublina poprzez innowacyjne technologie.

Rewitalizacja zabytków

W 2021 roku w ramach projektu „Nowe życie starego miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie”, odnowione zostały zabytki obu miast. Rewitalizacji poddano część fortyfikacji Łucka – Wieżę Czartoryskich wraz z murem obronnym i podziemiami klasztoru oo. jezuitów, a w Lublinie nowy wygląd zyskała Baszta Półokrągła na Starym Mieście. Dodatkowo dzięki wspólnemu projektowi, na pl. Władysława Łokietka stanęła makieta przedstawiająca Stare Miasto i Wzgórze Zamkowe z przełomu XVI/XVII wieku. W ramach projektu wydano również publikację pt. “Mury miejskie Lublina”.

Wydarzenia kulturalne i naukowe

Współpraca Łucka i Lublina w ramach projektów europejskich zaowocowała również wieloma wydarzeniami kulturalnymi, konferencjami naukowymi i wystawami, które przyczyniły się do wzmocnienia promocji oferty turystycznej obu miast. Do najpopularniejszych i odnoszących największe sukcesy należy m.in. Festiwal Legend Lubelskich.

Te i wiele innych przykładów wspólnych osiągnięć Lublina i Łucka pokazują, że współpraca miast na rzecz kultury, nauki i turystyki może przynieść wymierne korzyści obu stronom.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments