Lublin znalazł się w czołówce polskich miast, które najlepiej wykorzystały środki europejskie w latach 2014-2021. W zestawieniu przygotowanym przez czasopismo Wspólnota, Lublin zajął piąte miejsce.

– Od początku członkostwa w Unii Europejskiej, Lublin stał się jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju oraz liderem wykorzystania środków europejskich. Na realizację wielu złożonych i ambitnych projektów pozyskaliśmy już ponad 3 mld zł, co wpłynęło na dynamiczny i wielopłaszczyznowy rozwój miasta – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Unijne dotacje przeznaczamy na rozwój zarówno samej infrastrukturalny, jak i inwestycje gospodarcze, społeczne, czy mające wpływ na ochronę środowiska. Piąte miejsce wśród miast wojewódzkich to satysfakcjonujący, dobry wynik, który z pewnością byłby lepszy, gdyby można było uwzględnić wydatki planowane do poniesienia w latach 2022-2023. Z uwagi na długoletni charakter projektów oraz ich złożoność, duża część nakładów w ramach realizowanych już zadań zostanie poniesiona właśnie w końcowych latach obecnej perspektywy finansowej. Mowa tutaj o 267 mln złotych dotacji, które z pewnością wpłyną na nasz wynik w kolejnych tego typu zestawieniach.

W latach 2014-2021 Lublin pozyskał dofinansowanie ze środków europejskich w kwocie 1,35 miliarda zł. Szczególne znaczenie dla miasta, jak również mieszkańców okolicznych gmin, miały projekty z zakresu transportu publicznego, na które w tej perspektywie finansowej przeznaczymy prawie 1,1 miliarda zł, z czego ponad 742 mln zł to środki europejskie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Kluczowa jest realizacja projektów współfinansowanych z RPO WL 2014-2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Ich łączna wartość to 442 mln zł, z czego 261 mln zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Pierwszy z nich, budowa Dworca Metropolitalnego wraz z przebudową okolicznych ulic jest projektem kluczowym w skali miasta i całego regionu, który zepnie spójną klamrą wszystkie projekty transportowe i drogowe realizowane dotychczas przez miasto.

Wkrótce nastąpi również zakończenie dużego projektu związanego z budową i modernizacją przystanków oraz węzłów przesiadkowych dla potrzeb Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Mieszkańcy Lublina oraz gmin sąsiednich już teraz mogą korzystać z nowych miejsc integrujących rożne rodzaje transportu. Obiekty z parkingami dla samochodów, infrastrukturą dla rowerzystów oraz do obsługi komunikacji miejskiej powstały w rejonie ulic: Żeglarskiej, Franczaka „Lalka”, al. Kraśnickiej, Granitowej, Zbożowej, Osmolickiej oraz Abramowickiej. Inwestycję dopełni realizowana przebudowa mostu na rzece Bystrzycy w ciągu ul. Żeglarskiej. Aby układ komunikacyjny był jeszcze bardziej funkcjonalny a podróż wygodniejsza, na terenie miasta powstało dodatkowo 6 zespołów przystanków przesiadkowych wraz z infrastrukturą przystankową i okołoprzystankową, których położenie w kluczowych komunikacyjnie miejscach Lublina pozwala na szybkie i bezpieczne przemieszczanie się transportem publicznym.

Odpowiadając na potrzeby mieszkańców, w ostatnich latach miasto przeznaczyło również znaczne środki na rewitalizację oraz rozwój terenów zielonych. Kompleksową rewitalizację przeszedł największy miejski park – Park Ludowy.

Ranking wykorzystania środków unijnych przez samorządy w latach 2014-2021 przygotował  prof. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments