W piątek (30 kwietnia) rozpocznie się akcja Straży Leśnej pod kryptonimem „Majówka 21”, która zostanie przeprowadzona na terenie wszystkich nadleśnictw w Polsce. Działania kontrolno-prewencyjne mają przede wszystkim egzekwowanie od osób przebywających w lasach zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. Akcja potrwa do 10 maja.

– Przewidujemy nasilenie ruchu turystycznego w lasach. Wiele osób będzie chciało odpocząć na łonie natury. Chcemy nie tylko zagwarantować im bezpieczeństwo podczas pobytu w lesie, lecz także zadbać o to, by przemierzający tereny leśne postępowali zgodnie z literą prawa. Stąd nasz apel, aby nie wjeżdżać do lasu pojazdami silnikowymi, nie pozostawiać śmieci, nie puszczać psów luzem i nie płoszyć zwierzyny. Mając na uwadze fakt, że wiosna to czas rozrodu zwierząt należy zachować ciszę i nie niepokoić mieszkańców lasu – wyjaśnia Marek Dziaduszyński, inspektor Straży Leśnej w RDLP w Lublinie.

W związku z ryzykiem zagrożenia pożarowego strażnicy leśni będą w sposób stanowczy reagować na wszelkie naruszenia przepisów przeciwpożarowych wynikających z ustawy o lasach, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie bądź utrudnić prowadzenie ewakuacji czy też działań ratowniczych.

– Pamiętajmy o tym, że ogniska w lesie można rozpalić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Dotyczy to zarówno rozniecania ognia na terenach leśnych, śródleśnych, jak również w odległości do 100 metrów od granicy lasu – dodaje Dziaduszyński.

Podczas działań prewencyjnych prowadzonych w trakcie akcji „Majówka 21” pracownicy nadleśnictw patrolujący tereny leśne będą zwracali uwagę także na wszystkie pozostałe przejawy szkodnictwa leśnego jak kradzież drewna, kłusownictwo czy też kradzież lub niszczenie mienia oraz zachowania, które poprzez naruszenie reżimu sanitarnego mogą spowodować zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

– Dla wszystkich osób naruszających zasady właściwego zachowania się w lesie spotkanie ze strażnikami może zakończyć się na kilka sposobów, zaczynając od pouczenia, a kończąc na wysokiej karze finansowej, w zależności od popełnionego wykroczenia – zaznacza inspektor Straży Leśnej w lubelskiej dyrekcji LP.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments