Spacer po ogrodzie lub parku, a uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja lub Dniem Flagi. Choć epidemia nie pozwala na organizację imprez, majówka w Lublinie nie musi być nudna. Podpowiadamy, gdzie warto pójść i co zobaczyć od soboty (1 maja) do poniedziałku (3 maja).

Uroczystości w Lublinie

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a dzień później 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w dniach 2 i 3 maja od godz. 19.00 lubelski Ratusz i Arena Lublin zostaną podświetlone w barwy narodowe.

2 maja obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczną się o godz. 11.00 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim. Nastąpi tam uroczyste przekazanie flagi RP pocztowi flagowemu i przy dźwiękach hymnu państwowego wciągnięcie flagi na szczyt masztu. Po krótkim koncercie orkiestry wojskowej uroczystości przeniosą się przed gmach Ratusza. Tam o godz. 11.45 flaga Rzeczypospolitej Polskiej zostanie podniesiona na maszt na balkonie.

Święto Narodowe Trzeciego Maja rozpocznie się o godz. 10.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie o godz. 11.30 na placu Litewskim rozpoczną się uroczystości, które przyjmą formę apelu pamięci z udziałem wojskowej kompanii honorowej. Po hymnie państwowym, salwach, złożeniu wieńców i wiązanek przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja, delegacje wysłuchają koncertu w wykonaniu orkiestry wojskowej.

Plac Teatralny przed CSK

Kiedy tak naprawdę zakończyła się pierwsza wojna światowa? Ile nowych państw pojawiło się wówczas na mapie? Jak długo trwały działania wojenne mimo zakończenia wojny? Czy milioner był rzeczywiście bogaty i co pierwsza wojna światowa zmieniła w sytuacji kobiet? Na te i inne pytania odpowiada wystawa plenerowa „Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918–1923”, którą można oglądać na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Ogrodzenie Ogrodu Saskiego.

Na Ogrodzeniu Ogrodu Saskiego w Lublinie można oglądać stałą wystawę plenerową organizowaną przez CSK we współpracy z Urzędem Miasta Lublin. Zobaczyć na niej możecie twórczość prof. Stanisława Wieczorka. Artysta zajmuje się różnymi formami grafiki zarówno warsztatowej, jak i użytkowej – projektuje plakaty oraz książki. Jego działalność artystyczna obejmuje również malarstwo, rysunek czy scenografie.

A może spacer?

Ogród Botaniczny UMCS

Otwarty dla mieszkańców został też Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. To dobre miejsce nie tylko na rodzinny spacer, ale też świetna lekcja przyrody dla najmłodszych. Ogród można będzie zwiedzić od poniedziałku do piątku od godziny 9 do 17 oraz w sobotę, niedzielę i święta od 10 do 17.

Dla zwiedzających wejście do ogrodu znajduje się od ulicy Willowej. To właśnie tam zlokalizowana jest również kasa, w której można będzie nabyć bilety. Za bilet normalny do ogrodu w sezonie 2021 zapłacimy 7 zł, a za zwiedzanie ogrodu i Dworku Kościuszków 9 zł. Bilet ulgowy do ogrodu kosztuje 4 zł, a bilet ulgowy do ogrodu i Dworku Kościuszków 5 zł. Bilet rodziny można nabyć w cenie 18 zł do ogrodu i 23 zł do ogrodu i Dworku Kościuszków. Bilet rodziny dotyczy rodziny do 5 osób (2 osoby dorosłe i 2-3 dzieci powyżej 5 lat lub 1 osoba dorosła i 3-4 dzieci powyżej 5 lat)

Park Ludowy

Warto wybrać się do Parku Ludowego. To dobre miejsce nie tylko na wiosenny rodzinny spacer, ale też na wyjście z psem, bo znajdują się tam między innymi liczne wybiegi dla psów. Dla najmłodszych są dostępne place zabaw i instrumenty do grania, a dla fanów sportu rowerowy bike park.

Park Zawilcowa

Podzielony na dwie części Park Zawilcowa również może być ciekawą propozycją na spacer. W pierwszej części swój raj odnajdą najmłodsi mieszkańcy, bo to właśnie dla nich przygotowano między innymi ogród sensoryczny. Jego głównym zadaniem jest edukacja dzieci, bo oddziałuje on na zmysły. W parku górnym wydzielone jest wiele ścieżek spacerowych. Znajduje się tam również zegar słoneczny i plac fitness.

Zalew Zemborzycki

Zalew Zemborzycki przypadnie do gustu przede wszystkim tym aktywnym mieszkańcom. Zalew jest pełen ścieżek do biegania, do jazdy na rowerze, rolkach czy wrotkach. To także dobre miejsce na spacery wśród zieleni.

Ogród Saski

Ogród Saski, który znajduje się w centrum Lublina, to jedno z ulubionych miejsc lublinian. Na terenie parku znajdziecie liczne ławki i place zabaw dla dzieci. To również dobre miejsce dla biegaczy.

Fot. Joanna Jarosz/ Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments