Misterium Dzwonu w Lublinie

0
74

W czwartek (29 września) o godzinie 17:40 w dzień św. Michała Archanioła, który był patronem Fary, a także Lublina organizatorzy chcą przypomnieć o tej świątyni, która przez ponad pięć wieków górowała nad miastem. Dlatego, tak jak co roku, Lubelska Trasa Podziemna organizuje Misterium Dzwonu.

Początki Fary wiążą się z legendą, według której w 1282 roku książę Leszek Czarny podczas wyprawy przeciw Jadźwingom zatrzymał się w Lublinie. W czasie odpoczynku zapadł w sen, w którym zobaczył Michała Archanioła. Wysłannik z niebios wręczał księciu miecz, zwiastując zwycięstwo. Po pokonaniu wojsk nieprzyjaciela Leszek Czarny ufundował w Lublinie kościół pod wezwaniem św. Michała, który przez następne stulecia był najważniejszą miejską świątynią. Niestety, w XIX wieku Fara zniknęła z krajobrazu miasta, a obecnie mieszkańcy Lublina mogą zobaczyć jedynie plac z rekonstrukcją jej fundamentów.

Pierwsze Misterium Dzwonu odbyło się w 2001 roku, kiedy to w dzień św. Michała zabrzmiał dzwon jego imienia, na co dzień eksponowany w Muzeum Archidiecezjalnym w Wieży Trynitarskiej. Moment uderzenia w dzwon miał wówczas znaczenie symboliczne: oznajmiał nowe tysiąclecie dla miasta Lublina, a także przypominał o najważniejszej niegdyś miejskiej świątyni. – Od tamtego momentu co roku staramy się przypominać o nieistniejącej już lubelskiej Farze i jej patronie – św. Michale Archaniele, poprzez uderzenie w dzwon jego imienia – wyjaśniają organizatorzy.

Centrum Misterium stanowi jak zwykle uderzenie w dzwon św. Michała na Wieży Trynitarskiej. Także tym razem, dzięki Muzeum Archidiecezjalnemu, będziemy mogli wejść na wieżę i o godzinie 18.00 poruszyć serce św. Michała i przypomnieć miastu o jego historii.

Na wydarzenie obowiązują zapisy. Chęć uczestnictwa należy zgłosić, pisząc na adres: podziemia@tnn.lublin.pl, a w wiadomości podając swoje imię i nazwisko oraz liczbę osób zainteresowanych uczestnictwem w Misterium.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments