W ciągu ul. Żeglarskiej wykonawca zakończył roboty budowlane przy budowie nowego mostu, a Miasto rozpoczęło odbiory techniczne. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie i otwarcie nowej przeprawy nad rzeką Bystrzycą.

– Etap odbiorów finalizuje wykonane prace przy budowie nowego mostu. Już niedługo mieszkańcy skorzystają z nowej infrastruktury, będziemy się starali jak najszybciej oddać obiekt do użytkowania. Konieczne jest jednak zakończeniu etapu odbiorów i uzyskanie wszelkich pozwoleń. Liczymy na to, że nowym mostem pojedziemy jeszcze w maju. Zakończona inwestycja umożliwi bezpieczniejsze poruszanie się pieszym, rowerzystom i kierowcom, jak również dopełni funkcjonalnie istniejący w tej części miasta węzeł przesiadkowy – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Wykonawca zakończył roboty drogowe, co umożliwia rozpoczęcie odbiorów, które potrwają do  środy (26 kwietnia). Następnie procedurę kontrolną przeprowadzi Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Jego zadaniem będzie sprawdzeniem czy obiekt powstał zgodnie z dokumentacją oraz czy spełnia niezbędne normy i parametry. Na przeprowadzenie tych czynności będzie miał czas około trzech tygodni. Uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie wprowadzi ruch kołowy i pieszy przez nowy most.

Drogowcy najpierw rozebrali stary obiekt i w tym samym miejscu wybudowali nowy. Jest on większy od dotychczas istniejącego – jego długość to ponad 50 m a szerokość 19,4 m, zaś szerokość jezdni 8 m. Powstał obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie obiektu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu wykonano w kolorystyce materiału naturalnego, zaś deski gzymsowe i balustrady w kolorze zielonym. Do budowy mostu drogowcy zużyli 160 ton stali zbrojeniowej. Oprócz robót branży mostowej inwestycja zakładała przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej – od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Bryńskiego i Słomkowskiego wraz z budową kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia, chodnika, drogi rowerowej oraz 2 zatok autobusowych z wiatami przystankowymi. Zakres inwestycji objął również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki, a także nasadzenia drzew i krzewów.

Z końcem marca odbyły się próby obciążeniowe nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Drogowcy przy pomocy samochodów ciężarowych o łącznej masie blisko 200 ton sprawdzili stabilność i wytrzymałość nowej przeprawy nad rzeką Bystrzycą.

Wartość zadania wynosi około 37 mln zł. Inwestycja to komponent projektu unijnego pn. „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”, dzięki czemu 31,5 mln zł stanowią środki europejskie.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments