W całej Polsce trwa stan zagrożenia epidemicznego. Obowiązuje m.in. zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, co również dotyczy mszy świętych. W wielu lubelskich parafiach są transmisje online z mszy świętych, ale nie zabrakło też chętnych, którzy zdecydowali się osobiście uczestniczyć w nabożeństwie.

W mszy św. o godzinie 10 w parafii Św. Józefa na LSM w Lublinie wzięło udział 32 wiernych. Przed każdą liturgią ksiądz obecny w kościele najpierw liczy tych, którzy już się zgromadzili, by nie przekroczyć 50 osób.

– Potem liczymy przy drzwiach wiernych, a jak jest nadmiar prosimy, aby zeszli do dolnego kościoła lub przyszli na inną mszę – poinformował nas jeden z księży. Po wybiciu godziny  10 kościół został zamknięty na klucz.

– No czego się mamy bać? Za mało wiary jest w tych ludziach! Oni tam te makarony kupowali, a żona mi mówi: nigdy w życiu tak nie zrobimy! – uśmiecha się jeden z uczestników mszy świętej.

Przypominamy, że ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski, udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca wiernym, którzy są w podeszłym wieku, mają objawy infekcji takie jak kaszel, katar i podwyższona temperatura, dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę i osobom, które czują obawę przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na mszy świętej niedzielnej nie jest grzechem.

Transmisja mszy online

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments