42 obrazy, 15 rysunków, 3 grafiki oraz memorabilia. To wszystko zobaczymy na największej jak dotąd wystawie w Muzeum Narodowym w Lublinie, która zorganizowana zostanie pod nazwą „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”.

Wystawa będzie gościć w muzeum od 18 marca do 14 sierpnia. – Wystawa będzie opowiadać o życiu Tamary Łempickiej, które było jedną wielką podróżą. Będziemy opowiadać w różny sposób i posługując się różną materią. Mam nadzieję, że finał będzie piękny – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.

Wystawa powstaje w ścisłej współpracy z rodziną artystki. Wnuczka i prawnuczka Tamary Łempickiej postanowiły przekazać do muzeum memorabilia. W najbliższym czasie przedmioty przylecą do Lublina ze Stanów Zjednoczonych. – One opiekują się prawami artystki dbając również o jej wizerunek – dodaje Katarzyna Mieczkowska.

Na wystawie będzie można zobaczyć prace z muzeów francuskich: Centre Pompidou, Paris, Musée national d’art moderne – Centre de creation Industrielle, MUDO-Musée de l’Oise, Musée d’art modern André Malraux Le Havre, Musée d’arts de Nantes, Musée des beaux-arts, Orléans, Musée d’art moderne et contemporain de Saint-Etienne Métropole, Musée d’art et d’histoire Paul Eluard, Saint-Denis, uzupełnione o prace pochodzące z instytucji polskich: Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowe w Krakowie oraz z kolekcji prywatnych: kolekcja Henryka Bury, kolekcja Valeriego Jerlitsyna, automuzeum Rodziny Pedów, kolekcja Marka Roeflera/Villa la Fleur i kolekcja Mariusza Żyły.

Początkowo, wystawa miała zostać zorganizowana w 2021 roku. Plany te pokrzyżowała pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia. Dlatego też wystawa została przeniesiona na ten rok i prace artystki będziemy mogli zobaczyć od 18 marca.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments