Lubelski Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (23–25 sierpnia) to czas inspirujących spotkań z kulturą tradycyjną. Do Lublina ponownie zawitają artyści i artystki, którzy czerpią inspirację z muzycznego dziedzictwa swoich krajów i regionów.

Katarina Barruk przybliżająca tradycję Saamów, estoński zespół Duo Ruut oraz francuska grupa Barrut – to pierwsi ogłoszeni artyści, którzy wystąpią na Festiwalowej Scenie. Dziś do ich grona dołącza zespół Drëszë – trójmiejska grupa przyjaciół, która aranżuje kaszubskie pieśni tradycyjne!

Drëszë to grupa wywodząca się ze środowiska muzyki folkowej, tradycyjnej i jazzowej. Podczas niedzielnego koncertu, który wybrzmi w Bazylice oo. Dominikanów, usłyszymy kaszubskie pieśni i melodie tradycyjne pozyskane z materiałów fonograficznych, zebrane przez muzyków podczas badań terenowych, a także pieśni ze „Śpiewnika Pelplińskiego”, mówiące o świętych, których kult szczególnie zaznaczył się na Pomorzu.

– Większość koncertów, na które zapraszamy w ramach Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński, odbywa się na Błoniach pod lubelskim Zamkiem, jednak nieodłącznym elementem

wydarzenia są kameralne koncerty w Bazylice oo. Dominikanów. W tym roku w tych pięknych przestrzeniach wystąpi trójmiejski zespół Drëszë, kontynuujący tradycje kaszubskie. Podczas koncertu usłyszymy autorskie aranżacje pieśni kaszubskich, wykonywane z uszanowaniem i wiernym zachowaniem oryginalnej warstwy tekstowej oraz melodii – opowiada Agata Turczyn, koordynatorka Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.

Liderką i solistką grupy jest Joanna Gostkowska, wszechstronna osobowość artystyczna, Kaszubka, która od ponad dekady zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnych kaszubskich pieśni i melodii. Ma ona na swoim koncie główne nagrody w konkursach i festiwalach związanych z muzyką tradycyjną w Polsce. Zespół tworzy również: akordeonista Michał Mantaj związany z muzyką folkową oraz rockową; lutnik i multiinstrumentalista Hubert Połoniewicz grający na barabanie oraz gęślach gdańskich, które odtworzył na podstawie artefaktu z XIII w.; pochodzący z Jastarni saksofonista, klarnecista i improwizator Jakub Klemensiewicz.

Drëszë wystąpi w Lublinie w ramach Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 25 sierpnia o godzinie 14.00 w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej 9.

Przypominamy, że artystką, którą również usłyszymy w Lublinie podczas Festiwalu, będzie
Katarina Barruk, wykorzystująca w swoich utworach zarówno lokalny język Saamów, jak i charakterystyczne dla nich joikowanie. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość. W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk zaprezentują się norwescy muzycy – Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy. Na ich koncert organizatorzy zapraszają w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błonia pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie Główna Scena Festiwalu.

Tego samego dnia, o godzinie 20.30, wystąpi tam zespół Barrut – siła głosów splatających się w energetycznej polifonii nawiązującej do tradycji Oksytanii. Dzień później (25 sierpnia o godz. 19.30), w tym samym miejscu, będzie można usłyszeć Duo Ruut, czyli Katariinę Kivi i Ann-Lisett Rebane. Zespół w warstwie tekstowej swoich utworów korzysta z inspiracji tradycyjnych, przypominając o wątkach zawartych w dawnych estońskich pieśniach.

Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych – w tym koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet. Na festiwalową publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 wystawców.

Źródło: Warsztaty Kultury

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments