Ostatniej doby na terenie województwa lubelskiego przybyło 526 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W związku z dynamiką epidemii w regionie wojewoda lubelski  Lech Sprawka zapowiedział, że opracowywana jest koncepcja uruchomienia szpitala polowego na terenie Targów Lublin.

Obecnie w regionie mamy 767 łóżek II poziomu, w tym 67 łóżek z respiratorami. W tej liczbie zawiera się 638 łóżek dla osób dorosłych i 27 łóżek dla dzieci. Są to łóżka dla osób zakażonych, u których koronawirus jest główną chorobą wymagającą leczenia.

Wojewoda lubelski zapowiada również, że od jutra (20 października) będzie również funkcjonował nowo powstały oddział w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie. Będzie w nim 28 łóżek II poziomu, w tym 2 łóżka z respiratorami. Łącznie od jutra w województwie lubelskim będą 842 łóżka (razem z tymi z poziomu III).

Łóżek poziomu I, czyli izolacyjno-obserwacyjnych, obecnie jest 93, z czego 79 z nich jest zajętych.

W lubelskich izolatoriach (we wszystkich 4) są obecnie 272 miejsca, w tym zajętych jest 64 z nich. W Huzarze w Lublinie przebywają obecnie 54 osoby, w izolatorium szpitala w Tomaszowie Lubelskim jest ich 7, a we Włodawie 4.

Szpital polowy

Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiada również, że pracuje nad koncepcją projektu szpitala polowego. – Szpitale polowe powstaną w tych województwach, gdzie jest znaczna dynamika zachorowań. W pozostałych, trwają prace nad ich koncepcją. Jest wstępne uzgodnienie, że powstanie on na terenie Targów Lublin – wyjaśnia Lech Sprawka.

Obecnie, nie ma jeszcze decyzji o jego uruchomieniu. Wojewoda zaznacza również, że chce być przygotowany na taką ewentualność i dlatego szykuje szczegółowy projekt szpitala polowego.

Nowe ogniska

Na terenie województwa lubelskiego są 4 nowe ogniska koronawirusa: Przedszkole Hańsk, Zespół Szkół w Woli Uhruskiej, I LO w Tomaszowie Lubelskim oraz ARION Szpitale Sp. z o.o. w Biłgoraju – Oddział Kardiologiczny. Łącznie występuje ich 93. 53 są w fazie rozwojowej, 28 w fazie stabilnej i 12 w fazie wygaszania.

Do tej pory w naszym regionie odnotowano 7390 przypadków zakażenia koronawirusem. 16415 osób jest poddanych kwarantannie, a 488 objętych nadzorem epidemiologicznym.

Fot. Zdjęcie poglądowe

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments