Zaczął się marzec, a więc czas, kiedy powoli staramy się zapomnieć o zimie i przygotowujemy się na nadejście wiosny. To nie tylko doskonały moment na spacery, ale również na relaks i przyjemne chwile z książką. Jest na to doskonała okazja, ponieważ marzec to czas wielu interesujących premier. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy krótką listę pięciu najciekawszych książek tego miesiąca.

1. Sarah Pinborough „I niech zginę”

Premiera: 12.03.2019

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Sarah Pinborough, autorka wielu bestsellerowych powieści zarówno dla dorosłych, jak i nastolatków, zaskakuje nas nie po raz pierwszy. Znana z takich książek, jak „Co kryją jej oczy”, czy „13 minut” pisarka, przychodzi do nas z kolejną, książką, której polska premiera będzie miała miejsce już dwunastego marca. „I niech zginę” to pełna zaskakujących zwrotów akcji historia trzech, na pozór zwyczajnych, nieszkodliwych kobiet: samotnej matki Lisy, buntowniczej szesnastolatki Avy i zadowolonej z życia mężatki Marilyn. Lisa, której życie polegało do tej pory głównie na spędzaniu czasu z najlepszą przyjaciółką i zajmowaniu się dorastającą córką, poznaje w pracy przystojnego klienta. Mężczyzna sprawia, że kobieta zaczyna przypominać sobie, jak to jest być kochaną i naprawdę szczęśliwą. Do czasu. Gdy córka Lisy ratuje z rzeki tonącego chłopczyka, życie samotnej matki zaczyna się rozpadać. Nikt nie wierzy w jej niewinność. Tylko ona zdaje sobie sprawę, że jej cierpienie to wynik zemsty.

2. Remigiusz Mróz „Umorzenie”

Premiera: 13.03.2019

Wydawnictwo Czwarta Strona

Czy jest ktoś, kto nie zna tego autora? Remigiusz Mróz, polski pisarz, a zarazem mistrz wywoływania w czytelnikach napięcia, napisał wiele niesamowitych, pochłaniających czytelnika książek. W tym i cykl Joanny Chyłki, która już trzynastego marca, doczeka się kontynuacji. „Umorzenie”, bo tak nazywa się kolejna część serii, opowiada historię perfekcyjnej rodziny, na której czele stoi kochający, oddany mąż i ojciec dwójki dzieci. Wszystko wydaje się idealne do czasu, gdy pewnej nocy, wezwana przez sąsiadów policja znajduje w domu Skalskich okrutnie zamordowaną matkę z dziećmi. Podejrzenia od razu spadają na głowę rodziny. Co dziwniejsze, mężczyzna, choć ma wyjątkowo mocne alibi, bez oporów przyznaje się do popełnienia zbrodni. Joanna Chyłka postanawia zainteresować się tą sprawą. Mimo iż oskarżony sam obstaje przy tym, że alibi zostało sfabrykowane, decyduje się go bronić.

3. Michaelides Alex „Pacjentka”

Premiera: 13.03.2019

Wydawnictwo W.A.B

Jeśli ktoś zastanawia się, jaki jest jeden z bardziej oczekiwanych thrillerów psychologicznych tego roku, to nie musi się dłużej nad tym głowić. Polska premiera „Pacjentki” Michaelidesa Alexa ma miejsce już trzynastego marca. Książka opowiada o Alicii Berenson, malarce i fotografce, która wiedzie spokojnie, sielskie życie. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia, kobieta ni z tego, ni z owego zabija swojego męża, strzelając mu pięć razy w głowę. Ponieważ od tego czasu przestaje mówić, nikt nie wie, dlaczego tak postąpiła. Alicia trafia do Grove, zamkniętego ośrodka psychiatrycznego, w którym spędza kolejne sześć lat. Po tym czasie, do ośrodka przyjeżdża niejaki Theo Faber, zafascynowany historią kobiety psychoterapeuta, który pragnie rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci Gabriela, męża pacjentki.

4. Ciarkowska Anna „Pestki”

Premiera: 13.03.2019

Wydawnictwo Otwarte

Filolożka i literaturoznawczyni, Anna Ciarkowska to autorka, o której można było do tej pory usłyszeć dzięki książce „Chłopcy, których kocham”. Teraz, ta sama pisarka, ma nam do zaoferowania „Pestki”. Jak możemy przeczytać w opisie książki na oficjalnej stronie wydawnictwa Otwartego, „Pestki” to: „Intymne zapiski o uwikłaniu w powinności i konieczności, o tym, co trzeba i co należy. Opowiadania układają się w historię o dziewczynie, która wtłoczona w świat utkany ze słów matki, babci, koleżanek, nauczycielek, chłopaków, kochanków, partnerów, pełen konwenansów i zasad zaczyna kawałek po kawałku tracić swoje życie. To ślady jej próby odnalezienia się w rzeczywistości, której sztywne ramy nie znoszą sprzeciwu, inności i wrażliwości”.

5. Escobar Mario „Kołysanka z Auschwitz”

Premiera: 15.03.2019

Wydawnictwo Kobiece

Wzruszająca opowieść o ludziach, miłości, piekle na ziemi i pozostającej w człowieku nadziei, że warto walczyć do samego końca… Historie tego typu zawsze poruszają. Mieliśmy już budzącego emocję „Tatuażystę z Auschwitz” Heather Morris, którego bardzo polecamy, teraz będziemy mieć również „Kołysankę” autorstwa Escobara Mario. Już piętnastego marca, na książkowym rynku pojawi się powieść, zainspirowana świadectwem byłych więźniów obozu. Historia opowiadająca o Helene Hannemann, heroicznej kobiecie, która dobrowolnie zgodziła się opuścić rodzinny dom, by wraz z najbliższymi trafić do nazistowskiego obozu koncentracyjnego. O Niemce, żonie Roma i matce pięciorga dzieci, która poświęciła się, by w mrocznych zakamarkach Auschwitz, prowadzić przedszkole dla obozowych dzieci.

Niemcy, 1943 rok. Spokojne życie państwa Hannemann zostaje zakłócone pojawieniem się wysłanych przez SS mundurowych. Ponieważ w żyłach Johanna, głowy rodziny, płynie romska krew, wraz z pięciorgiem dzieci ma zostać zesłany do Auschwitz. Jego żona Helene jest Niemką, więc nie musi dzielić losu swojej rodziny. Mimo to kobieta decyduje się na dobrowolną wywózkę, aby zostać przy bliskich.

Kiedy Johann zostaje oddzielony od rodziny, a do obozu przybywa doktor Mengele, Helene, jako wyszkolona pielęgniarka, zostaje przez niego wyznaczona, do prowadzenia obozowego przedszkola. Choć dookoła szerzy się brutalność i śmierć, kobieta stara się zrobić co w jej mocy, by dać najmłodszym choć namiastkę nadziei.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments