Naucz się języka angielskiego. Za darmo

0
1708

Język angielski stał się podstawą do znalezienia dobrej pracy, poznania nowych osób z innych krajów. Jest także przydatny w podróżach zagranicznych. Nie zawsze możemy nauczyć się angielskiego w szkołach, a kursy są drogie. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Na to pytanie odpowiadają wolontariusze z Ameryki, którzy postanowili uczyć języka za darmo.

Kylie Johnson oraz Sabrina Wallace są misjonarkami ze Stanów a jednocześnie prowadzącymi bezpłatne praktyki angielskiego. Mieszkają w Lublinie od pół roku. Każda chętna osoba może przyjść na bezpłatną naukę języka w trzech poziomach zaawansowania. Nauczyciele czekają w pokoju numer 8 przy ul. Piłsudskiego 12, a zajęcia odbywają się raz w tygodniu.

Grupa początkujących spotyka się w każdą środę. Czwartek zarezerwowany jest dla osób, które znają język w średnim stopniu. – Trzeci zespół dedykowany jest dla osób zaawansowanych, które chciałyby udoskonalić akcent oraz zdobyć doświadczenie w rozmowie z native speakerami. W pierwszych dwóch grupach stawiamy nacisk na gramatykę i słownictwo, z kolei trzecia to już przede wszystkim rozmowy w grupie – wyjaśnia Sabrina.

Program nauki trwa około 9 miesięcy dla każdej grupy. – Zdarzają się sytuacje, gdy niektóre osoby przychodzą na zajęcia w połowie kursu. Po jego zakończeniu ponownie decydują się na naukę – mówi Kylie. – Dzięki temu lepiej mogą przygotować się do różnych egzaminów jak np. matura z języka angielskiego. Zdarza się również program indywidualny. W ten sposób przygotowywaliśmy jedną maturzystkę. Zdała ze świetnym wynikiem – dodaje Kylie.

Na naukę języka nigdy nie jest za późno

Wiele osób uważa, że nie warto zapisać się na żaden kurs, bo nie są już młode, albo mają inne zajęcia. – Każdy może uczyć się języków obcych i to niezależnie od wieku. Nasza najmłodsza uczennica ma niespełna 7 lat i jest w grupie dla początkujących. Pomagamy jej z zadaniami domowymi, regułami gramatyki i pisania. Z kolei najstarszy mężczyzna ma… 70 lat i jest już w grupie średnio zaawansowanej – tłumaczą wolontariusze.

Dużo nowych osób przychodzi na kilka zajęć po czym rezygnuje, inni mają konkretne cele i starają się nie opuścić żadnych zajęć. – Oprócz chęci zaliczenia egzaminów, wielu uczniów planuje zmienić pracę, wyjechać do USA czy studiować w obcym języku. Jedna z naszych absolwentek aktualnie zrealizowała swoje marzenie o studiach w Stanach. Pomogliśmy zarówno ze wszystkimi formalnościami, dokumentami jak i oczywiście nauką języka – podkreśla Sabrina.

Leksy mieszka w Lublinie, ma 22-lata i na angielski chodzi od roku. Spotkała na ulicy Wolontariuszy, którzy zaprosili ją na kurs. W ciągu roku podniosła poziom angielskiego z B2 na C1. – Dużym plusem jest oczywiście fakt, że nauka jest za darmo. Atmosfera też jest świetna, dzięki czemu znacznie łatwiej się uczyć. Nie ma takiej presji jak w szkole a nauczyciele z Ameryki mogą przybliżyć także kulturę swojego kraju. Chciałabym wyjechać na kilka miesięcy do Stanów – przyznaje Leksy.

Jak efektywnie uczyć się języka obcego?

Nie każda osoba ma jednak możliwość aby uczęszczać na kurs. Warto pamiętać wtedy o kilku zasadach, które znacznie ułatwią naukę języka obcego. – Jeżeli nie mamy możliwości rozmowy z native speakerami, warto czytać książki w języku angielskim z polskim tłumaczeniem. Uczeń musi słyszeć i widzieć język jak najczęściej. Jeżeli ktoś nie lubi czytać książek, może obejrzeć filmy i seriale z napisami. Polecamy w szczególności serial Przyjaciele, bo nie ma w nim skomplikowanych słów i wyrażeń – mówi Sabrina.

– Jeżeli nie znacie jakiegoś wyrazu, przetłumaczcie go i przyklejcie w widocznym miejscu np. jeżeli jest to jakiś przedmiot codziennego użytku, to można go w ten sposób oznaczyć. Drugi sposób to bezpośredni kontakt z osobami posługującymi się językiem obcym. Możecie zrobić to np. poprzez Facebook i umówić się na cotygodniowe rozmowy – kwituje Kylie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments