Okulary przeciwsłoneczne towarzyszą nam kiedy tylko słońce zaczyna mocniej świecić. Znajdują się w niemal każdej damskiej torebce. Ale czy świadomie je wybieramy? O okularach przeciwsłonecznych i ich odpowiednim doborze opowie nam Jarosław Wieczorek z Pracowni Optycznej w Lublinie.

Jaką funkcję powinny spełniać nasze okulary przeciwsłoneczne?

Podstawową funkcją okularów przeciwsłonecznych jest przede wszystkim ograniczenie ilości światła, które dociera do naszych oczu. Powinny one posiadać filtr UV, który chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowypem oraz dodatkowo zmniejszają ryzyko zapadania na różne schorzenia wzroku: zaćmę czy AMD – zwyrodnienie plamki żółtej.

Dlaczego filtr UV w okularach jest tak ważny?

Podobnie jak chronimy naszą skórę przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, w tym UV, również powinniśmy pamiętać o ochronie okolic oczu. Zbyt duża dawka UV docierająca do powiek, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, może powodować zmiany dermatologiczne. Na powierzchni oka mogą powstać zmiany typu skrzydlik lub tłuszczyk, a wewnątrz oka być czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zaćmy i AMD. Dlatego też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV powinniśmy używać przez cały rok.

Czym różnią się dostępne na rynku okulary?

Okulary przeciwsłoneczne dostępne na rynku możemy podzielić na kilka rodzajów – przede wszystkim ze względu na pełnioną funkcję.

1. Te najbardziej popularne, okulary do użytku codziennego, chronią nas przed światłem słonecznym, przed promieniowaniem ultrafioletowym. Często zawierają one filtr polaryzacyjny. Niweluje on niekorzystne dla naszych oczu odblaski powstałe np. od mokrej nawierzchni, albo śniegu w zimie.

2. Do kolejnej grupy należą okulary specjalistyczne. Tu możemy wyróżnić okulary dla kierowców, których szkła mają odpowiedni kolor, dzięki czemu widzimy większe kontrasty. Okulary specjalistyczne wykorzystywane są również w różnych sportach: kolarstwie, golfie, czy strzelectwie. Mają one wpływ na kontrast widzenia w zależności od tego, czym się zajmujemy.

3. Możemy wyróżnić również okulary terapeutyczne. Są one przeznaczone dla osób cierpiących na różne schorzenia oczu, w przypadku których światło docierające do oczu jest bardzo dokuczliwe – rozprasza się i razi. Poprawiają komfort życia i zwiększają bezpieczeństwo takich osób.

4. Okulary modowe – maja za zadanie nie tylko przyciemnienie obrazu, ale są również dodatkiem, który podkreśla nasz charakter. Wyróżniają się one różnymi rodzajami barwienia, jak np. szkła bigradalne, które na górze i na dole posiadają inne barwienie. Nie tylko chronią nas od słońca, ale i stanowią atrakcyjny dodatek do ubioru.

Czy osoby z wadą wzroku również mogą sprawić sobie jedną z opisanych wyżej par?

Te wszystkie okulary mogą być też okularami korekcyjnymi. Mogą się nimi cieszyć nie tylko osoby bez wady wzroku, ale również osoby, które do tej pory cierpiały ze względu na dużą wadę i nie mogły nosić okularów przeciwsłonecznych. Możemy połączyć obie te funkcje dzięki barwieniu szkieł na odpowiedni kolor. Teraz mogą cieszyć się okularami korekcyjnymi i słonecznymi w jednym.

Gdzie dostaniemy sprawdzone okulary, które ochronią nasz wzrok przed słońcem?

W okulary przeciwsłoneczne najlepiej zaopatrzyć się w dobrych, sprawdzonych salonach optycznych. Na pewno nie są to punkty na ulicy, gdzie nie dostaniemy nawet dowodu sprzedaży. Wchodząc do zakładu optycznego, który ma w swojej ofercie okulary przeciwsłoneczne, mamy pewność, że kupujemy okulary dobrej jakości, a w sytuacji, gdy coś się im stanie mamy pewność, że zostaną przyjęte do serwisu. Tam niewątpliwie znajdziemy okulary najlepszej jakości oraz te, które można dopasować do naszej wady wzroku. Oczywiście okulary specjalistyczne z przeznaczeniem do różnych sportów dostaniem też w specjalistycznych sklepach sportowych.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych?

Okulary przeciwsłoneczne, żeby dobrze spełniały swoją funkcję, powinny dobrze zakrywać oczy. Powinny być tak dopasowane do twarzy, żebyśmy nie mieli zbyt dużych przerw pomiędzy skórą twarzy a oprawką, bo wtedy światło będzie nam wpadać do oczu z różnych stron, a okulary nie będą spełniały funkcji ochronnej. Ważne jest też żebyśmy dobrze czuli się w wybranych okularach. Powinny one pasować do naszego kształtu twarzy, charakteru, czy rodzaju strojów, które wybieramy na co dzień. W zakładzie optycznym mamy tez możliwość dopasowania takich okularów, wtedy mamy pewność, że nie będą nam spadały i będziemy się w nich czuć komfortowo.

Często martwimy się o to czy w salonach optycznych trafimy na parę okularów, która akurat będzie tą wymarzoną. Boimy się, że będzie mały wybór.

Wręcz przeciwnie. W salonach optycznych jest bardzo duży wybór oprawek. Przede wszystkim na rynku jest dużo firm, które produkują okulary przeciwsłoneczne. Właściciele firm optycznych sami dobierają kolekcje, które najbardziej będą odpowiadały ich klientom. Często zwracają uwagę na różne warianty cenowe, czy style; od tych najbardziej klasycznych po nowoczesne okulary znanych marek.

Decydując się na zakupy w internecie, wydaje nam się, że jest bardzo duży wybór. Niestety należy pamiętać, że w przypadku takich okularów często nie mamy gwarancji z jakiego źródła pochodzą i czy zawierają filtry, które ochronią nasz wzrok.

Nasze oczy narażone jest na wiele szkodliwych czynników zewnętrznych każdego dnia. Gdy pracujemy przy komputerze, spędzamy dużo czasu na słońcu, czy nawet nosimy soczewki kontaktowe. Pamiętajmy, żeby zapewnić naszym oczom szczególną ochronę. Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy więc wybierać rozważnie, nie tylko w lecie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments