Fot. Aleksandra Szyszko

To już pewne. Nie będzie „okna czasu” przed Bramą Krakowską. Udostępnienie niedawno odkrytej studni nie będzie możliwe ze względów bezpieczeństwa. Obiekt jest w bardzo złym stanie technicznym i groziłby zawaleniem.

Ratusz rezygnuje z zainstalowania okna czasu w pobliżu Bramy Krakowskiej. Natomiast, by upamiętnić studnię, która znajdowała się tym miejscu, w pobliżu zostanie ustawiony zdrój wodny.

Zabytkowa studnia o głębokości ok. 23 m została odkryta podczas robót ziemnych w ramach przebudowy deptaka. Jej obecność nie była zaskoczeniem. Była ona zaznaczona m.in. na mapie z 1800 roku.

W miejscu, gdzie odkryto studnię, miało powstać okno czasu. Ale gdy odsłonięto jej wnętrze okazało się, że mur na głębokości ok. 70 cm, na całym obwodzie uległ odspojeniu. Dodatkowo podczas demontażu poszczególnych warstw cegieł, cegła ceramiczna wraz z zaprawą wapienno-piaskową z której wykonano studnię samoczynnie się rozkruszyły. Dlatego zdecydowano, że odtworzona studnia mogłaby stwarzać zagrożenie.

Natomiast zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, odkryty podczas prac archeologicznych barbakan, zostanie uwidoczniony w nawierzchni innym kolorem kostki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments