Zbiory Państwowego Muzeum na Majdanku liczą ponad trzysta tysięcy przedmiotów. Na co dzień, ze względu na ogromną ich ilość, nie wszystkie udostępniane są zwiedzającym. Dlatego od soboty, 30 marca, rozpocznie się cykl spotkań „Niemi świadkowie historii”, podczas których będzie można obejrzeć obiekty ukryte w magazynach.

Spotkania „Niemi świadkowie historii” dedykowane są wszystkim pasjonatom historii. Każde z nich będzie miało inny temat przewodni i składać się będzie z dwóch części. Podczas pierwszej, organizowanej w Centrum Obsługi Zwiedzających, prezentowane i omawiane będą eksponaty, natomiast druga obejmie zwiedzanie terenu byłego obozu z przewodnikiem. Będą się one odbywać w wybraną sobotę miesiąca. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się kary i szykany w KL Lublin oraz życie obozowe z perspektywy kobiet.

Cykl „Niemi świadkowie historii” otworzy spotkanie „Staliśmy się numerami – strój i oznakowanie oraz warunki egzystencji więźniów Majdanka”.

– W jego trakcie opowiemy, jak wyglądał dzień w obozie na Majdanku, z jakich elementów składał się strój więzienny i co oznaczały kolory tak zwanych winkli. Przypomnimy też, że ludziom osadzonym w obozie koncentracyjnym odbierano nie tylko rzeczy osobiste, ale także tożsamość. Nazwisko zastępowano numerem, a cywilne ubrania pasiakami – tłumaczy Anna Surdacka z Działu Muzealiów PMM.

Pierwsze spotkanie rozpocznie się w sobotę 30 marca o godzinie 11.00. Udział w nim jest bezpłatny, obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne: 81 710 28 33 lub mailowe: centrum@majdanek.eu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments