Nasiona chia, choć znane od tysiącleci, przeżywają ostatnio prawdziwy renesans. Niemal wszystkie restauracje i kawiarnie mają w swojej ofercie pyszny pudding ze smacznymi ziarenkami, którego amatorów nie brakuje. Nic dziwnego, bo są one bogactwem witamin, minerałów i kwasów niezbędnych dla funkcjonowania organizmu.

Nasiona chia, czyli nasiona szałwii hiszpańskiej, mają mnóstwo właściwości zdrowotnych i wartości odżywczych, które doceniały już plemiona Azteków. Po fasoli i kukurydzy szałwia hiszpańska była trzecią najważniejszą dla nich uprawą. Jest bogata w kwasy omega-3, wapń i żelazo. Ponadto zawiera wiele pełnowartościowego białka, antyoksydantów, potasu, błonnika, magnezu, fosforu i wielu innych dobroczynnych substancji, co oznacza, że ma zbawienny wpływ na wiele układów wewnętrznych.

Nasiona chia jako ogromne źródło błonnika i cynku, wspomagają walkę z rakiem. Spośród wszystkich olejów to właśnie olej z nasion chia jest najbogatszym źródłem kwasów omega-3, wspomagających pracę mózgu – ułatwiających uczenie się, poprawiających pamięć i koncentrację. Wspomagają także pracę układu nerwowego, mogą nawet pomóc złagodzić objawy depresji. Razem z błonnikiem przyczyniają się do obniżenia poziomu „złego” cholesterolu i trójglicerydów oraz do podwyższenia stężenia „dobrego” cholesterolu HDL. Udowodniono, że błonnik nie tylko zapobiega chorobom serca, lecz także usprawnia pracę układu pokarmowego – wspomaga proces trawienia i pobudza perystaltykę jelit. Reguluje rytm wypróżnień, przeciwdziałając tym samym zaparciom, a także wspomaga rozwój fizjologicznej flory bakteryjnej. Ponadto zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego.

Nasiona chia działają podobnie jak np. otręby, których pozytywny wpływ na zdrowie cukrzyków został już dawno udowodniony.

Więcej na tematy zdrowotne przeczytasz na: poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments