6-letni Murat Lutomski urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Jest wielkim fanem piłki nożnej, a zwłaszcza polskiej reprezentacji i Roberta Lewandowskiego. – Marzę, żeby się z nim spotkać i dostać jego autograf – mówi rezolutny przedszkolak.

Piłka nożna to wielka pasja Murata. Chłopiec jest wielkim fanem polskiej reprezentacji. Jego największym marzeniem jest spotkanie się z jej kapitanem.

– Bardzo chciałbym spotkać się z Robertem Lewandowskim, bo to on prowadzi drużynę do wygranej – mówi 6-letni Murat. – Kiedyś miałem nawet taki sen, że Robert trzymał mnie na kolanach. To jest właśnie moje marzenie – dodaje.

Murat urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym, które ma postać czterokończynową, spastyczną. Chodzi do przedszkola w Lublinie. – Jest bardzo elokwentny, ciekawy świata. Jest wymagający, na zajęciach przedszkolnych chce znaleźć odpowiedź na wiele pytań. Często wręcz domaga się rozpoczęcia zajęć, jeżeli tylko chwilkę się opóźniają – uśmiecha się Beata Sprawka, nauczyciel w przedszkolu.

Rodzice przyznają, że sami są zaskoczeni wielką pasją syna do piłki. – Murat jest niezwykle mądrym chłopcem. Jest przepełniony wieloma uczuciami – mówi jego mama Agnieszka Lutomska. – Tak naprawdę nie wiem już, kiedy zaczął interesować się piłką. Myślę, że ta pasja rozwinęła się w nim przy bajkach o tematyce sportowej. Teraz nasza córka chętnie zabiera go na przeróżne imprezy piłkarskie.

Mimo ograniczeń ruchowych, dla Murata nie ma rzeczy niemożliwych. Wraz z opiekunem z przedszkola Robertem Sychem pokonał dystans 42 km w Maratonie Lubelskim. Zrobili to w 4 godziny i 17 minut. Za to osiągnięcie 6-latek otrzymał własny medal.

– Przebiegnięcie maratonu z dzieckiem w wózku to było wielkie wyzwanie. Do 30 kilometra Muratowi nie zamykała się buzia. Pytał: kiedy ich wyprzedzimy, kiedy będziemy pierwsi? W pewnym momencie biegacze, którzy byli przed nami zniknęli nam z oczu. Murat wtedy mocno mnie dopingował: Panie Robercie! Jesteśmy pierwsi! Teraz tylko spokojnie, do mety. Wygramy to! Mocno mnie tym rozbawił – uśmiecha się mężczyzna.

Cała kadra nauczycielska z Przedszkola nr 11 w Lublinie pomaga Muratowi w spełnianiu jego marzeń i rozwijaniu pasji.

– Murat jest niezwykle energetycznym chłopcem. Mimo swojej niepełnosprawności, nie widzi żadnych przeszkód w dążeniu do tego, co sobie postanowi – podkreśla Robert Sych.

W ubiegłym roku nauczyciele z przedszkola, chcąc spełnić jedno z marzeń Murata, urządzili tematyczne urodziny chłopca. Wszystkie elementy imprezy urodzinowej nawiązywały do polskiej drużyny piłkarskiej.

– Były talerzyki z Robertem Lewandowskim i plakaty z piłkarzami. Udało nam się też dostać piłkę z organizowanych Mistrzostw Świata w piłce nożnej z 2018 roku. Murat był zachwycony – opowiadają z uśmiechem.

6-latek ogląda wszystkie mecze reprezentacji. – Uwielbiam naszą drużynę, a szczególnie jej kapitana. Zawsze kibicuję, kiedy grają mecz – wyznaje Murat. I dodaje z mocą: Jestem pewny, że powiedzie wam się w najbliższych meczach. Robert, trzymam za Ciebie kciuki!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments