Noc Bibliotek 2018 w Lublinie (program)

0
870
Fot. Materiały organizatora

Do akcji Noc Bibliotek 2018, która rozpocznie się wieczorem 9 czerwca, włączyło się już niemal 160 placówek z naszego regionu. Sam Lublin reprezentować będą 4 biblioteki, które przygotowały wyjątkowe wydarzenia dla małych i dużych.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd chwytliwy tytuł „RzeczpospoCzyta”. Wiele z przygotowanych spektakli, gier i czytań bezpośrednio nawiązuje do wzniosłego momentu sprzed wieku. Organizatorzy chcą wprowadzić uczestników w patriotyczny nastrój, przybliżyć najmłodszym historię wyzwolenia ojczyzny, a starszym pokazać ją na nowo. Tak np. będzie w Bibliotece Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek – w programie biblioteki znajdziemy przedstawienie o tej tematyce.

Będzie także dużo polskiej poezji. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN
w Lublinie odbędzie się czytanie wierszy na dobry wieczór oraz na dobranoc znanych polskich liryków. W recytację będą mogli włączyć się wszyscy chętni. Natomiast w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego o rodzimej literaturze współczesnej opowiedzą profesorowie z Zakładu Literatury XX i XXI wieku UMCS.

Oprócz obcowania z książkami nie zabraknie także innych form rozrywki. Gry planszowe
i zabawy interaktywne pomogą w integracji i przełamaniu barier między uczestnikami.
W Bibliotece Szkoły Podstawowej nr 19 im. Józefa Czechowicza na tę jedną noc w roku otwarty zostanie specjalny salon gier, zaś u Hieronima grać będzie można od 16:00 do 21:00, czyli niemal przez cały czas trwania wydarzenia.

– Program został skonstruowany w taki sposób, by nikt się nie nudził. Najdłużej potrwa
spotkanie z planszówkami w Czytelni Naukowej i w Informatorium. Mamy ich całe mnóstwo – także gry dla starszych uczestników. Wydaje nam się jednak, że najwięcej osób przyciągnie spotkanie komentatorem sportowym Tomaszem Zimochem – to doskonała rozgrzewka
przed mistrzostwami w futbolu – opowiada Mariusz Olejarczyk z Działu Instrukcyjno-Metodycznego WBP im. Hieronima Łopacińskiego.

Noc Bibliotek we wszystkich lubelskich ośrodkach zakończy się o godz. 22:00. Nie obowiązują rezerwacje ani wejściówki. Wstęp wolny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments