Kto z nas nie zna leczniczych właściwości chociaż jednej z popularnych roślin, które często hodujemy w ogrodzie lub na parapecie? Najczęściej wykorzystujemy je robiąc okłady lub napary. Wyciąg z liści pokrzywy zastosujemy w stanach zapalnych dróg moczowych, a rumianek w chorobie wrzodowej, wzdęciach, bólach brzucha i zgadze.

Już w piątek, 11 stycznia, będziemy mieli okazję dowiedzieć się o wiele więcej o popularnych, znanych nam roślinach i ich leczniczych właściwościach za sprawą Nocy Biologów 2019, która zostanie zorganizowana w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Biologia dla zdrowia”. Podczas organizowanych wykładów i warsztatów pracownicy ogrodu pomogą nam poznać lecznicze walory roślin zgromadzonych w kolekcji Ogrodu Botanicznego UMCS.

Podczas wykładu „Pożytki z roślin” poznamy cechy wielu otaczających nas roślin. Znajdą się wśród nich zarówno te, które upiększają nas i leczą, ale i te, które możemy wykorzystać jako ozdoby, a nawet broń.

Na wykładzie „Niezłe ziółka z kolekcji roślin użytkowych, czyli charakterystyka, zastosowanie i ich wpływ na organizm człowieka” dowiemy się jak wykorzystać znajdujące się w Ogrodzie Botanicznych rośliny w celach leczniczych. O tym jakie substancje zawierają i jakie mają zastosowanie farmaceutyczne opowie mgr inż. Dorota Misiurek.

Wśród wykładów połączonych z zajęciami warsztatowymi znalazła się „Podróż w świat sukulentów i roślin tropikalnych”. W ramach zajęć uczestnicy będą mogli wziąć udział w spacerze po ogrodowej szklarni. Ich późniejszym zadaniem będzie wykonanie makiet przedstawiających poznane rośliny w ich naturalnym środowisku, a do ich stworzenia będą wykorzystane materiały, które uczestnicy zbiorą podczas wycieczki.

Podczas projektu „Ogrodowa szklarnia wieczorową porą” zainteresowani przejdą się alejkami szklarni w blasku świec, oraz zapoznają się z kolekcjami sukulentów i roślin egzotycznych. Tematem przewodnim będą rośliny użytkowe ze szczególnym uwzględnieniem ich walorów leczniczych. Przy sprzyjającej aurze, po spacerze organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na ognisko z pieczonymi ziemniakami oraz kubkiem ciepłej herbaty.

Noc Biologów 2019 rozpocznie się o godz. 16. Wszystkie zajęcia i warsztaty są bezpłatne, jednak obowiązują na nie wcześniejsze zapisy na stronie www.nocbiologow.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments