Blisko 40 różnorodnych projektów przygotowali pracownicy Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL w ramach ogólnopolskiej akcji Noc Biologów, która odbędzie się w piątek (14 stycznia). Celem akcji jest popularyzacja wiedzy z szeroko rozumianej biologii.

– Doświadczenia ostatnich miesięcy spowodowały, że nikogo nie trzeba przekonywać już o roli zagrożeń biologicznych, ale także o znaczeniu nauki w ich zwalczaniu – mówi dr Radosław Mencfel, koordynator akcji na KUL.

Noc biologów to otwarty dla każdego cykl wykładów, prezentacji i warsztatów, jakie odbędą się w laboratoriach Wydziału Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL od godziny 13 do 21. Będzie to część ogólnopolskiego projektu realizowanego na większości wydziałów przyrodniczych w Polsce.

– Nauki biologiczne rozwijają się dzisiaj w szybkim tempie, dzięki nowoczesnym urządzeniom powstają coraz to nowe technologie, wzrasta też ich zastosowanie w medycynie,  przemyśle, rolnictwie i gospodarstwach domowych – dodaje Mencfel.

Z drugiej strony rozwój technologii i przemysłu, nie tylko związanego z biologią, powoduje szereg zagrożeń, także dla życia i zdrowia człowieka. Najlepszym sposobem na właściwe wykorzystanie tak nowych możliwości, jakie daje rozwój biologii, jak i zmniejszanie zagrożeń dla człowieka i jego otoczenia, jest zdobywanie wiedzy, co umożliwia udział w Nocy Biologów.

W ramach akcji pracownicy KUL przygotowali blisko 40 projektów, głównie warsztatów laboratoryjnych, pokazów i doświadczeń. – Uczestnicząc w nich będzie można m.in. przekonać się jak czuje się lekarz w pełnym zabezpieczeniu ochronnym podczas opieki nad pacjentem z Covid czy wcielić się w rolę Sherlocka Holmesa i przeprowadzić analizę chromatograficzną dokumentu – zaznacza koordynator akcji.

Z myślą o przygotowujących się do egzaminu dojrzałości przygotowane zostały zajęcia w laboratorium, podczas których będzie można przećwiczyć opisywanie przebiegu eksperymentu, formułowanie obserwacji i wniosków.

Zapisy na wydarzenia na stronie nocbiologów.pl.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments