Miasto Lublin zostało laureatem konkursu Eco-Miasto w kategorii zrównoważona mobilność wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców. W ramach nagrody głównej otrzymało do testowania przez miesiąc pojazd elektryczny Renault ZOE do celów służbowych.

Konkurs jest organizowany przez ambasadę francuską w Polsce i jego celem jest promocja samorządów, które działają w zakresie ochrony środowiska. – Są to zarówno sprawy związane z gospodarką wodną, ściekami, odpadami i śmieciami, ale również z zapewnieniem zrównoważonej mobilności. Dlatego też Renault włączyło się w ten konkurs jako partner promujący elektromobilność, czyli coś co przyczynia się do ochrony środowiska – mówi Andrzej Gemra, ekspert ds. mobilności w Renault Polska.

Lublin jest miastem, w którym transport zbiorowy odgrywa kluczową rolę. – Duża ilość samochodów oznacza zatłoczone ulice, spalinowe samochody to duże zanieczyszczenie środowiska dlatego ważna jest promocja elektromobilności. Lublin został nagrodzony za wiele działań, które zostały wykonane, czyli transport elektryczny trolejbusowy, ale też wiele przystosowań do tego, by ten wpływ transportu na środowisko był jak największy – dodaje Gemra.

– W tej chwili 20 autobusów elektrycznych jeździ po ulicach Lublina, a będą jeździć kolejne, bo łącznie będzie ich 39. Dzięki temu osiągniemy ten poziom, który w 2028 roku będzie wymagany, czyli 30 procent floty zeroemisyjnej – podkreśla Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Samochód będzie testowany przez Straż Miejską. – Chcemy, aby obecnie testowały ten samochód służby. Dobrze się składa, że to auto otrzymujemy w okresie zimowym, czyli w okresie trudnych warunków. To będzie dobre pole doświadczalne – zaznacza wiceprezydent.

Samochód nie jest oznakowany jako pojazd Straży Miejskiej, więc nie będzie on wykorzystywany do interwencyjnych działań.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments