Zabytkowa studnia z XIX wieku, którą odkryto w pobliżu Bramy Krakowskiej podczas remontu deptaka, zostanie upamiętniona. Pompa z funkcją zdroju ulicznego pojawi się na wiosnę w Lublinie.

Pierwsze plany wyeksponowania znaleziska zakładały zamontowanie „okna czasu” – specjalnej szyby zainstalowanej na powierzchni, która umożliwiałaby zajrzenie do środka. Nie mogły one zostać jednak zrealizowane, ponieważ po całkowitym odsłonięciu wnętrza studni zauważono, że mur posiada liczne ubytki. Pozostawienie go w takim stanie groziłoby niebezpieczeństwem.

Teraz już wiadomo. Jeszcze na wiosnę przy Bramie Krakowskiej, w ważnym turystycznie miejscu na mapie Lublina, stanie pompa z funkcją zdroju ulicznego, której konstrukcja będzie przypominać o zasypanej zabytkowej studni. Inwestycja znajdzie się około pół metra od znaleziska.

– Już niebawem po stronie Bramy Krakowskiej pojawi się rekonstrukcja studni z XIX wieku. Do całej konstrukcji będzie podłączona woda z kanalizacji miejskiej. Dzięki temu mieszkańcy w gorące dni będą mogli się schłodzić – mówi Marek Poznański, menadżer Śródmieścia. – To również pewien ukłon ku historii. Mieszkańcy będą wiedzieli i pamiętali o tym, że kiedyś znajdował się tu zdrój – dodaje.

Nie będzie to typowa studnia głębinowa. – Ta musiała zostać zasypana ze względów bezpieczeństwa, a pompa z funkcją zdroju ulicznego w formie odlewu żeliwnego będzie wzorowana na zabytkowej studni, która zlokalizowana była niegdyś w tym miejscu – wyjaśnia Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego Urzędu Miasta Lublina.

Prace nad postawieniem rekonstrukcji studni już trwają. – Obecnie wykonywany jest odlew żeliwny, który ostatecznie zostanie usytuowany w granitowym postumencie – zaznacza Olga Mazurek-Podleśna. – Prace w terenie prowadzone będą prawdopodobnie w marcu. Obecnie nie przewidujemy znaczących utrudnień dla pieszych czy kierowców – dodaje.

Prawdopodobnie wykonawca planuje ukończyć prace na wiosnę. Będzie to jednak zależne od panujących warunków atmosferycznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments