W sierpniu na multimedialnej fontannie na placu Litewskim na widzów czekają nowe pokazy. Oprócz znanych już tytułów pojawi się muzyczny hołd dla Henryka Wieniawskiego oraz animacja o historii lubelskiego lotnictwa. Nowy harmonogram obowiązuje od 6 sierpnia.

Pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim wpisały się na stałe do grona największych letnich atrakcji naszego miasta. – Co roku przygotowujemy nowe widowiska, które tematycznie odnoszą się do historii, kultury czy architektury Lublina. W tym roku, w drugim wakacyjnym miesiącu, na mieszkańców i turystów spędzających czas w Lublinie czeka nowy spektakl inspirowany postacią i twórczością Henryka Wieniawskiego. Druga nowość związana jest z obchodzonym w tym roku jubileuszem 100-lecia lubelskich tradycji lotniczych – mówi Tomasz Rakowski, zastępca dyrektora kancelarii prezydenta Lublina ds. marketingu.

Pierwsza z tegorocznych premier to 10-minutowy pokaz muzyczny „Wieniawski IMPRO”. Muzyka stanowiąca tło oraz wyznaczająca dynamikę tego widowiska przygotowana została przez Gabriela Meneta, lubelskiego muzyka i kompozytora. Ścieżka dźwiękowa inspirowana jest twórczością Henryka Wieniawskiego, urodzonego w Lublinie, jednego z najsłynniejszych polskich kompozytorów. Frazy kompozycji Wieniawskiego, pochodzące głównie z Scherzo-Tarantelle op. 16, poddane zostały nowoczesnej interpretacji przy wykorzystaniu współczesnych narzędzi instrumentalnych. Widowisko, którego elementami będzie woda, muzyka i światło, nie zawiera warstwy narracyjnej.

Widzowie będą mogli też obejrzeć 7-minutową opowieść pt. „Tradycje lubelskiego przemysłu lotniczego”. Jest to animacja przygotowana przez Centrum Kultury w Lublinie prezentująca najciekawsze osiągnięcia lubelskich budowniczych samolotów i śmigłowców. Pierwsza w Polsce wytwórnia samolotów, przepiękne konstrukcje, niezwykłe historie i rekordy świata bite na statkach powietrznych budowanych tuż obok nas, to 100 lat niezwykłej, dla wielu wciąż nieodkrytej historii. Emitowana będzie przed pokazem głównym.

Program

6 sierpnia, piątek – Wydarzenia Kulturalne, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście

7 sierpnia, sobota – Czarcia Łapa, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie

13 sierpnia, piątek – Wieniawski IMPRO, Wydarzenia Kulturalne

14 sierpnia, sobota –  Czarcia Łapa , Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście

20 sierpnia, piątek – Czarcia Łapa, Unia Narodów

21 sierpnia, sobota – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Anioły Lubelskie

27 sierpnia, piątek – Historia Placu Litewskiego na wesoło, Unia Narodów

28 sierpnia, sobota – Wieniawski IMPRO, Tradycje Lubelskiego Przemysłu Lotniczego + Sen o Mieście

W sierpniu pokazy odbywać się będą w piątki i w soboty, zawsze o godzinie 21.00.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments