Nowy król Wielkiej Brytanii odwiedził Lublin blisko 30 lat temu

0
631
Fot. Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku

20 maja 1993 roku książę Karol odwiedził Lublin podczas jednej ze swoich wizyt w Polsce. Udał się do Państwowego Muzeum na Majdanku, gdzie wpisał się do pamiątkowej księgi.

Niewiele osób pamięta wizytę nowego króla Wielkiej Brytanii Karola III w Lublinie. Nawet w Państwowym Muzeum na Majdanku poza zdjęciami i pamiątkowym wpisem w księdze, trudno znaleźć kogoś, kto pamięta odwiedziny ówczesnego księcia Karola. Wizyta miała miejsce 20 maja 1993 roku, o czym świadczy wpis monarchy.

Blisko 30 lat temu Karol odwiedził Polskę po raz pierwszy. Oprócz Lublina, był wtedy również w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. Zwiedzanie Majdanka książę rozpoczął od budynku krematorium, gdzie złożył wpis do muzealnej księgi pamiątkowej. Następnie oddał hołd pomordowanym, składając kwiaty przy Mauzoleum. Zapoznał się także z ekspozycją zlokalizowaną w poobozowych barakach.

Fot. Archiwum Państwowego Muzeum na Majdanku
Wpis księcia Karola do księgi pamiątkowej

Król Karol III. Kim jest?

Urodził się 14 listopada 1948 roku w Londynie. Wywodzi się z dynastii Windsorów. Jest pierworodnym synem królowej Elżbiety II i jej małżonka, Filipa, księcia Edynburga. Po śmierci dziadka w 1952 roku, gdy matka wstąpiła na tron Zjednoczonego Królestwa, zajął pierwsze miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu, otrzymując tytuł księcia Kornwalii. W 1958 roku, w wieku dziesięciu lat, nadano mu tytuł księcia Walii. W 2021 został księciem Edynburga, przejmując tytuł po swoim ojcu, który zmarł 9 kwietnia. Po śmierci Elżbiety II, 8 września 2022 roku, został królem Zjednoczonego Królestwa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments