Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek (14 stycznia) w szpitalu. Trafił tam po ataku nożownika podczas finału WOŚP. Polityk miał 53 lata.

W niedzielę (13 stycznia) podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku prezydent został zaatakowany przez nożownika na scenie. Od razu rozpoczęto reanimację. W ciężkim stanie trafił do szpitala. Prezydent trafił do szpitala z ranami serca, przepony i narządów wewnątrz jamy brzusznej. Mimo wielogodzinnej operacji, która się powiodła, mężczyzna zmarł w szpitalu w Gdańsku, do którego wczoraj go przewieziono.

Atak na prezydenta potępił szef MSWiA Joachim Brudziński, który stwierdził, że „doszło do niewytłumaczalnego barbarzyństwa”. „Atak na życie i zdrowie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Paweł Bogdan Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku. Skończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Po studiach rozpoczął pracę na UG jako asystent w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polski, a w latach 1990–1993 był prorektorem UG ds. studenckich.

W 1990 roku został radnym Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1990–1993 był członkiem władz krajowych i wojewódzkich Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Rok później objął funkcję przewodniczącego rady miasta. Od 1998 roku obejmował stanowisko Prezydenta Gdańska.

W 2003 odznaczony (za zasługi w pracy samorządowej) Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2010 Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 został kawalerem Legii Honorowej.

Dominika Polonis, Aleksandra Szyszko

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments