Odpust w Sanktuarium i Bazylice św. Antoniego w Radecznicy

0
1344

Już w najbliższą środę, 13 czerwca, niewielka Radecznica po raz kolejny gościć będzie tysiące pielgrzymów z całej Polski. Odpust w Sanktuarium i Bazylice św. Antoniego to wielkie święto dla całej społeczności tej niewielkiej gminy.

Uroczystości odpustowe rozpoczną się o godz. 9 mszą św. przy kaplicy i źródłach św. Antoniego. O godzinie 11 w bazylice będzie można zobaczyć Misterium o św. Antonim z Padwy w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Radecznicy. W samo południe na placu przy Bazylice odbędą się centralne obchody z procesją. Eucharystię poprowadzi ks. biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Odpust w Radecznicy to wielkie święto dla mieszkańców i pielgrzymów, którzy co roku licznie przybywają do tej niewielkiej wsi. Tego dnia miejscowość odwiedza nawet do 20 tysięcy pielgrzymów.

Historia sanktuarium, a od 2016 roku bazyliki św. Antoniego Padewskiego w Radecznicy, rozpoczęła się 8 maja 1664 roku. Według przekazów, tego dnia zajmującemu się tkactwem Szymonowi objawił się św. Antoni, który poprosił, aby na Łysej Górze w Radecznicy powstała świątynia. Obiecał, że wierni, którzy będą się w niej gromadzić otrzymają liczne łaski od Boga. Święty miał również pobłogosławić wodę, dzięki czemu miała mieć ona moc uzdrawiającą.

Szymonowi udało się przekonać innych do wybudowania świątyni na Łysej Górze. Kaplica upamiętniająca objawienia powstała także przy źródłach, które pobłogosławił św. Antoni.

W czasie II wojny światowej próbowano zniszczyć drewnianą kaplicę za pomocą pocisku zapalającego. Jednak obiekt pozostał nienaruszony. Na ścianie jest tylko ślad po pocisku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments