Ogólnopolski protest samorządów. W Lublinie zgasną światła

0
266

Miasto Lublin włącza się w ogólnopolski protest samorządów polegający na wyłączeniu świateł w symbolicznych punktach poszczególnych miejscowości. We wtorek (1 grudnia) o godz. 17 na godzinę zgaśnie iluminacja na placu Litewskim. Choć wyłączenie będzie widoczne, nie będzie ono stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa mieszkańców.

– Udział Lublina w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez polskie samorządy ma wymiar symboliczny. Jest formą sprzeciwu wobec polityki rządu dotyczącej finansowania samorządów, które cały czas ponoszą konsekwencje zmian w systemie podatkowym wprowadzone w II połowie 2019 roku i kontynuowane są w tegorocznych pracach legislacyjnych. Już teraz szacujemy, że z tych powodów w 2021 roku do budżetu Miasta Lublin nie wpłynie kwota ok. 80 mln zł – wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Podczas trwania akcji, na placu Litewskim na godzinę zostaną wyłączone: podświetlenia fontanny multimedialnej, iluminacje zabytków usytuowanych wokół placu Litewskiego oraz pomników znajdujących się na placu, podświetlenia drzew oraz elementów małej architektury. Wyłączony zostanie również napis „I love Lublin”. Włączone natomiast pozostanie oświetlenie wysokie ciągów komunikacyjnych – latarnie na przedłużeniu Deptaka w ul. Krakowskie Przedmieście oraz przy ścieżkach parkowych na pl. Litewskim.

– Ubytek dochodów spowodowany decyzjami rządu oraz niedoszacowanie subwencji oświatowej zagraża kontynuowaniu strategii rozwoju miasta i hamuje realizację procesów inwestycyjnych prowadzonych na rzecz mieszkańców Lublina. Już teraz przyszłoroczny budżet, nad którym trwają intensywne prace jest trudny do skonstruowania, a kolejne decyzje rządu ograniczające dochody samorządu pogłębiają kryzys finansowy – tłumaczy prezydent. – W obecnej sytuacji pandemicznej i niepewności legislacyjnej, długofalowe planowanie inwestycyjne jest wręcz niemożliwe. Swój sprzeciw samorządy wyrażały już wielokrotnie, m.in. podczas posiedzeń Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu. Jako samorządowcy stanowczo protestujemy wobec decyzji większości parlamentarnej, które po raz kolejny pozbawiają samorządy środków finansowych – zaznacza.

Celem samorządowej akcji jest również zwrócenie uwagi na to, jak obecność Polski w Unii Europejskiej i możliwość skorzystania z funduszy europejskich wpłynęła na rozwój gospodarczy, infrastrukturalny czy społeczny naszego kraju.

Organizatorem symbolicznego protestu jest Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Miasta Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments