Dla wielu zwolenników pięknych aranżacji odsłonięty kaloryfer to zmora, która “psuje” całe wnętrze. Umówmy się, kaloryfery nie są ozdobnym elementem mieszkania, są raczej mało estetyczne. Oczywiście nie te dekoracyjne, ale w większości wnętrz nadal królują standardowe kaloryfery, a ich wymiana wiąże się ze sporym kosztem i problemami organizacyjnymi. Osłona na kaloryfer jest prostym i ciekawym rozwiązaniem na metamorfozę wnętrza.

Przy podejmowaniu decyzji o montażu maskownicy na grzejnik kierujemy się przeważnie względami estetycznymi. W większości domowych wnętrz występują grzejniki starego typu, żeliwne lub nowe, ale proste i grzejniki panelowe. Takie grzejniki znajdują się w standardzie nawet w nowo budowanych mieszkaniach. Osłona na kaloryfer pozwala nam na ukrycie szpetnego kaloryfera i wprowadza ład i spójny wygląd we wnętrzu.

Rodzaje osłon na kaloryfer

Popyt na osłony grzejnikowe stale rośnie, co sprawia, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele maskownic. Poszczególne osłony różnią się między sobą nie tylko wzorem ale także rodzajem montażu i materiałem z jakiego zostały wykonane. Najprostszym modelem są obudowy grzejników wiszące. Taką maskownicę wiesza się bezpośrednio grzejniku i zakrywa ona tylko jego przód. Jeżeli chcemy obudować także boki grzejnika warto wybrać modele wiszące lub  osłony grzejnikowe wolnostojące. W obu przypadkach zakryte są przód, góra oraz boki kaloryfera, jednak w przypadku modelu wiszącego pod grzejnikiem pozostaje wolna przestrzeń, obudowa nie dotyka podłogi. Jeżeli zdecydowaliśmy się już na konkretny rodzaj mocowania, warto zapoznać się także z materiałami, z których tworzone są takie osłony. Tutaj powinniśmy kierować się nie tylko względami estetycznymi, ale i praktycznymi. Należy pamiętać, że osłona kaloryfera jest narażona na bezpośredni kontakt z gorącym kaloryferem, powinna więc być wytrzymała i dobrze przewodzić ciepło. Takim materiałem z pewnością jest blacha stalowa i aluminiowa. Sama się nie nagrzewa, jest odporna i oddaje ciepło do otoczenia. Dodatkowo, tak wykonane maskownice są piękną ozdobą. W blaszanych osłonach mamy szeroki wybór wzorów i kolorów. Można w nich wycinać ozdobne elementy i pomalować na dowolny kolor z palety RAL, co daje nam nieskończone możliwości aranżacyjne.

Najczęściej wybierane są osłony wykonane z płyty MDF lub drewna. Co prawda nie przewodzą one tak dobrze ciepła jak te wykonane z blachy, ale są wytrzymałe na wysoką temperaturę. Ich ogromnym plusem jest jednak wygląd. Płyta mdf czy drewno w połączeniu z rattanem lub ażurowymi kratkami to urocza osłona, która ociepli każde wnętrze. Ogromnym plusem jest to, że na rynku dostępne są gotowe obudowy, których szerokość można regulować, dzięki temu dopasują się do każdego kaloryfera. Takie osłony idealnie wpasują się w stylistykę dziecięcego pokoju czy salonu w stylu skandynawskim.

Miłośnicy nowoczesnych, eleganckich wnętrz i prostej stylistyki także znajdą coś dla siebie. Są to modele wykonane ze szkła akrylowego lub szkła hartowanego. Charakteryzują się one wysokim połyskiem i nowoczesnym wzornictwem. Takie maskownice można znaleźć nie tylko z różnorodnymi wyciętymi wzorami ale także przyozdobione grafikami, które są na nich wydrukowane.

Cechy osłon grzejnikowych

Chyba największą zagwozdką z jaką mierzymy się przy wyborze osłony jest czy powoduje ona duże straty ciepła? Często wymieniane jest to jako największa wada osłon grzejnikowych. W niektórych przypadkach może okazać się to prawdą. Ale tylko wtedy, kiedy jest ona źle zamontowana i nie pozostawia miejsca na odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeżeli chodzi o samo pochłanianie ciepła przez maskownicę, jest ono na tyle znikome, że nie będzie odczuwalne w naszej kieszeni. A jeżeli dołożymy do tego masę zalet jakie posiada osłona grzejnika – wada ta jest nieistotna. Podstawowym plusem jest jej łatwość montażu w pomieszczeniu. Równie istotne są ich walory dekoracyjne oraz możliwość praktycznego wykorzystania. Używając maskownicy możemy w prosty sposób ukryć stare, szpecące grzejniki żeberkowe. Jeżeli zdecydujemy się na maskownice stojące, mogą one posłużyć jako półki na drobiazgi. np. ramki na zdjęcia czy inne ozdoby.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments