Miasto zakończyło trwające od kilkunastu miesięcy prace związane z kompleksową rewitalizacją 22-hektarowego Parku Ludowego oraz otrzymało zgodę na jego użytkowanie. W Parku Ludowym rozpoczął się demontaż ogrodzenia zabezpieczającego teren inwestycji, gdzie do wykonania pozostały już tylko drobne prace porządkowe.

– Odnowiony Park Ludowy jest już dostępny dla mieszkańców. Ten zielony teren w centrum miasta, dzięki kompleksowo przeprowadzonej rewitalizacji odzyskał dawny blask i na nowo będzie strefą wypoczynku i rekreacji na świeżym powietrzu dla wszystkich mieszkańców. To park pełen atrakcji dla osób lubiących aktywny wypoczynek, z nowoczesną infrastrukturą i nowatorskimi rozwiązaniami architektonicznymi. Jestem przekonany, że Park Ludowy będzie jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Lublina – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Łącznie w parku pojawiło się 675 nowych drzew (najwięcej lip, jabłoni oraz topól), 1512 krzewów (dereni, forsycji, dzikich róż), 1250 sadzonek bluszczu, 2991 bylin oraz 24 105 traw. Dydaktyczny ogród roślin wodnych, który powstał poprzez poszerzenie ostatniego odcinka rowu melioracyjnego, został obsadzony krajowymi roślinami wodnymi, typowymi dla naszego regionu jak m.in. kosaćce żółte, turzyce, jaskry, żabieńce czy krwawnice.

Dzięki kompleksowej rewitalizacji park nie tylko powrócił do dawnej świetności, ale pojawiło się w nim wiele nowych atrakcji. Są to: amfiteatr z fontanną oraz dydaktyczny ogród roślin wodnych, 2 duże place zabaw ze strefami dla dzieci w różnym wieku, strefy linariów oraz aktywnego odpoczynku z siłownią zewnętrzną, placami ćwiczeń workout i fitness. Znajdują się tu również naturalne ścieżki rowerowe dla rowerzystów, czyli pumptracki o różnym stopniu zaawansowania, zielone labirynty z żywopłotów oraz edukacyjne ścieżki przyrodnicze: przemijania, trawiasta i akustyczna.

Amfiteatr

Główna zmiana dotyczyła istniejącego amfiteatru, w którym został urządzony dydaktyczny ogród wodny, również w formie amfiteatru, ale z naturalnymi zielonymi trybunami i niecką fontanny. W fontannie zamontowano urządzenia hydrotechniczne wraz z dyszami w kształcie srebrnych kul. Jej dno tworzy błękitna kostka mozaikowa z ilustracjami tych gatunków ryb, które można spotkać w rzece Bystrzycy. Pod fragmentem widowni na skarpie został umieszczony zespół pomieszczeń technicznych z urządzeniami przeznaczonymi do obsługi niecki.

Unikatowe urządzenia

Na mieszkańców w parku czekają też przeróżne unikatowe urządzenia, w tym znajdująca się w pobliżu głównej alei ścieżka akustyczna z 11 przystankami. Na każdym z dźwiękowych przystanków zamontowano jedno, dwa a nawet trzy instrumenty muzyczne w skali makro z grubego anodowanego aluminium, różnej wielkości, dochodzące nawet do 2,5 m wysokości. Są to m.in. dzwony rurowe, zestaw trzech kubańskich bębnów, dzwony motyl, dwa różnej wielkości bębny, ksylofon skośny, składający się z 6 tub aerofon, duże dzwony tubowe oraz odwrócone.

Do amfiteatru od wejścia od strony ul. Lubelskiego Lipca ’80 prowadzi główna aleja o reprezentacyjnym charakterze, ze szpalerem latarni oraz okazałym trawnikiem, który wzorem innych miast będzie również służył jako miejsce odpoczynku.

Od al. Piłsudskiego wykonano główne schody wejściowe oraz łagodnie wyprofilowane podjazdy dla wózków. Wyróżniającym się elementem komunikacyjnym w parku jest pętla o długości 2 km, przebiegająca dookoła, która może stanowić zachętę do aktywnego zwiedzania parku. Jej rozpoznanie i śledzenie ma ułatwić wzór w formie powtarzających się wypukłych linii.

Dla najmłodszych

W części wschodniej parku na nawierzchni piaskowej otoczonej palisadą zaprojektowano przestrzeń dla najmłodszych w wieku 1 do 4 lat, obok część dla dzieci starszych w wieku 3-7 lat. Wśród wielu urządzeń tego placu znalazły się domek zabawowy, mini tor przeszkód, bujaki: kozioł, ślimak, żuczek, a także huśtawka, karuzela, kolejka, pociąg drewniany, liczydła i duża wieża z wyciągarką piasku. Drugi plac zabaw przeznaczony dla dzieci starszych od 7 roku życia wyznaczono w północno-wschodniej części parku pomiędzy aleją Piłsudskiego a główną aleją parkową.

Kładka nad Bystrzycą

Nowa, 45-metrowa kładka łącząca oba brzegi Bystrzycy będzie służyła zarówno pieszym, rowerzystom, jak i będzie przeznaczona dla innych celów rekreacyjnych. Jest dwupoziomowa, zbudowana z dwóch elementów: pomostu dolnego z chodnikiem i ścieżką rowerową oraz górnego rekreacyjno-widokowego. Oba elementy połączone są ze sobą za pomocą stalowych wieszaków. Ogromnym walorem kładki jest jej iluminacja i oświetlenie liniowym światłem w technologii LED.

Wybiegi dla psów

W parku znalazły się 3 wybiegi dla psów różnej wielkości. Największy o powierzchni ponad 1,9 tys. m2  położony jest w północnej części parku nieopodal linariów i głównego wejścia od strony al. Piłsudskiego. Ogrodzony panelami i żywopłotem, podzielony został na dwie strefy – dla małych i dużych psów, w części wspólnej dla wszystkich zwierząt znajduje się psia toaleta wyposażona w słupki i kosze. Drugi, mniejszy wybieg o pow. 1,2 tys. m2 zlokalizowany jest w południowej części parku i również jest podzielony na dwie strefy, oddzielone optycznie przy pomocy niskiego ogrodzenia. Dla właścicieli czworonogów zabezpieczono w tych miejscach wygodne ławki z oparciem. Trzeci, najmniejszy o pow. 840 m2 zlokalizowany jest w zachodniej części parku nieopodal ul. Stadionowej i wału rzeki Bystrzycy. Na dużym wybiegu zostały zainstalowane różne urządzenia zabawowe dla pupili: tyczki do slalomu, poprzeczki, równoważnie, kładki, obręcze, tunele, płotki, łuki i rampy.

Rewitalizacja przyrodnicza Parku Ludowego rozpoczęła się w 2019 roku. Całkowita wartość projektu wyniosła około 44 mln zł, przy dofinansowaniu europejskim w wysokości 20,5 mln zł. Środki pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin

Fot. Miasto Lublin

2Galeria zdjęć 2/5

Wczytaj kolejne zdjęcia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments