Mieszkają na przedmieściach, a pracują w centrum. Do granic Lublina muszą dojechać samochodem, jednak parkowanie w środku miasta, gdzie działa Strefa Płatnego Parkowania wiąże się z kosztami. Specjalnie dla nich powstał pierwszy w mieście parking typu Park&Ride. Zlokalizowany został przy granicy miasta na terenie nowo wybudowanej pętli „Choiny”.

Tego typu parkingi przeznaczone są tylko dla osób, które dojeżdżają z przedmieść, sąsiednich gmin i korzystają z komunikacji miejskiej. Kierowcy pozostawiają swoje pojazdy w wyznaczonych miejscach, przesiadają się do komunikacji zbiorowej i w ten sposób kontynuują podróż do centrum miasta.

– Integracja transportu, nowy elektromobilny tabor i innowacyjne rozwiązania takie jak parkingi Park&Ride to możliwość płynniejszego poruszania się po mieście dla wszystkich mieszkańców i lepsze połączenie Lublina z Lubelszczyzną. To wzmacnia nasz potencjał jako regionalnego lidera – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Nowy parking pomieści 54 samochody osobowe i zawiera także 4 stanowiska typu Kiss&Ride, przeznaczone do krótkiego postoju dla samochodów, które podwożą osoby korzystające z komunikacji miejskiej. W rejonie parkingu znajdują się wiaty wypoczynkowe oraz miejsce na około 100 rowerów.

Pętla „Choiny” to także przystanek końcowy dla autobusów i trolejbusów miejskich. Początkowo do pętli zostaną skierowane 3 linie komunikacji miejskiej (2 trolejbusowe i jedna autobusowa) o numerach 18, 156 i 160. Dziennie na pętli wykonywanych będzie łącznie ponad 400 kursów w obu kierunkach. Odjazd pojazdu w szczycie komunikacyjnym będzie miał miejsce średnio co ok. 5 minut.

Do końca 2021 r. w Lublinie powstaną kolejne 3 parkingi typu Park&Ride.

Fot. Urząd Miasta

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments