Większość kierowców ogranicza się do wykupienia wyłącznie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Taka polisa, choć koniecznością, nie daje pełnego zabezpieczenia. Dlatego wielu kierowców myśli o wykupieniu AC. Nie wszystkim jednak potrzebna jest pełna dodatkowa ochrona. Czy zatem można wykupić polisę wyłącznie od kradzieży? Sprawdzamy.

AC to dodatkowa polisa, która daje dość szeroki zakres ubezpieczenia. W pełnym wymiarze chroni m.in. od uszkodzeń pojazdu spowodowanych zderzeniem z innym autem, zwierzęciem, obiektem, a także uszkodzeń wywołanych czynnikami atmosferycznymi. Autocasco dla twojego samochodu może obejmować również kradzież oraz akty wandalizmu. Za to wszystko trzeba jednak sporo zapłacić – nawet kilka tysięcy złotych w przypadku fabrycznie nowych pojazdów.

AC tylko od kradzieży – to możliwe?

Polisa autocasco wcale nie musi uwzględniać pełnego zakresu ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom, oferując AC tylko od kradzieży. Jest to wówczas tzw. minicasco obejmujące wyłącznie szkodę całkowitą. Oznacza to, że ubezpieczyciel przejmuje odpowiedzialność finansową tylko wtedy, gdy dojdzie do całkowitego uszkodzenia auta, w tym do jego kradzieży. Wówczas właściciel może liczyć na odszkodowanie, które odpowiada wartości rynkowej pojazdu na dzień zaistniałej szkody.

Jak kupić dobre minicasco?

Podobnie jak w przypadku pełnego AC, tak i tutaj nie warto kierować się wyłącznie ceną. Koszt polisy uzależniony jest od wielu czynników, dlatego należy zwrócić uwagę między innymi na:

  • zakres ochrony,
  • wyłączenia odpowiedzialności,
  • dodatkowe warunki, np. wymóg udziału własnego w szkodzie.

Istotną rolę odgrywają wyłączenia odpowiedzialności. Warto sprawdzić zapisy w umowie, ponieważ towarzystwa ubezpieczeniowe często nie wypłacają odszkodowania, gdy dojdzie do kradzieży z winy właściciela auta. Pozostawienie kluczyków w pojeździe czy niezamknięcie samochodu – to sytuacje, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty środków.

Jeśli chcesz wybrać korzystną ofertę AC od kradzieży, warto porównać dostępne oferty. W tym celu skorzystaj np. z porównywarki internetowej. Wystarczy wypełnić krótki formularz, by otrzymać informację zwrotną o poszczególnych ofertach towarzystw ubezpieczeniowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments