W poniedziałek (19 kwietnia) w Szkole Podstawowej nr 5 w Kraśniku swoją działalność rozpoczął pierwszy na Lubelszczyźnie pilotażowy Punkt Szczepień Powszechnych. Został on utworzony na polecenie wojewody lubelskiego.

Zapisy na szczepienia będą odbywać się poprzez portal pacjent.gov.pl, SMS o treści SZCZEPIMYSIE na numer telefonu 880 333 333 i infolinię 989. W punkcie są cztery stanowiska szczepiące i pięć stanowisk kwalifikujących.

Szczepienia będą odbywać się w godzinach od 8 do 18. Oddelegowani do nich zostali pracownicy kraśnickiego szpitala, wśród nich fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni, którzy ukończyli kurs uprawniający do wykonywanie szczepień przeciw COViD-19. Kwalifikację do szczepień będą przeprowadzać lekarz i pielęgniarki.

– Te punkty powstają przede wszystkim w wyniku tego, że spodziewamy się coraz większych dostaw szczepionek. W ostatnich dniach ten proces już zaczyna funkcjonować. W tym tygodniu będzie m.in. bardzo duża dostawa zarówno Pfizera, jak i Moderny – zaznacza Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Punkty Szczepień Powszechnych są odpowiedzią na zapowiedź zwiększonych dostaw szczepionek przeciw COVID-19 do Polski oraz z wynikającym z tego przyspieszeniem szczepień populacyjnych. Na Lubelszczyźnie ma powstać 27 PSP, a o ich lokalizacji zadecydują samorządy.

– Chcemy rozszerzyć punkty o taką liczbę, która pozwoli płynnie przeprowadzać realizację szczepień. 27 punktów będzie zlokalizowanych w większości poza podmiotami leczniczymi, a więc w różnych obiektach, np. halach sportowych, szkołach, itp., w lokalizacjach wskazanych przez jednostki samorządu terytorialnego – dodaje wojewoda lubelski.

W województwie lubelskim wykonano już 491 tys. szczepień, z czego drugą dawką 135 tys. W Polsce działa ok. 6 500 punktów szczepień. Razem z nowopowstałymi będzie ich prawie 7 tys. na terenie całego kraju.

Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki/Katarzyna Link

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments