Podatki to obowiązkowe świadczenia pieniężne, które trafiają do państwowego budżetu. Są one później przeznaczane na realizację zadań publicznych. Do płacenia podatków zobowiązany jest każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej. Niewywiązanie się z tego obowiązku może zakończyć się karami finansowymi bądź nawet karą więzienia (w przypadku przestępstw podatkowych). Większość Polaków doskonale wie, że rozliczenie deklaracji PIT (z angielskiego Personal Income TAX) musi się odbyć w odpowiednim terminie. Jedną z deklaracji jest PIT 37. Kto powinien wypełnić ten formularz? Oto krótki poradnik, w którym postaramy się odpowiedzieć na podstawowe pytania, dotyczące formularza PIT 37.

Kto powinien złożyć pit 37 za rok 2019?

Jak powiedział Benjamin Franklin, jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych Ameryki, na tym świcie tylko dwie rzeczy są pewne. Należą do nich śmierć i podatki. W związku z tym w okresie zimowo-wiosennym musimy zmierzyć się z wypełnianiem deklaracji podatkowych. Najbardziej podstawową deklaracją podatkową według polskiego prawa jest PIT 37. To właśnie ten formularz będą wypełniały osoby pracujące w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło, emeryci oraz renciści. Rozliczenie PIT 37 ma na celu określenie przychodów rocznych opodatkowanych według tak zwanej skali podatkowej. Obecnie obowiązujące stawki to 18% i 32%. Warto pamiętać, że wszystkie deklaracje PIT, niezależnie od formy opodatkowania, muszą być złożone w ściśle określonym terminie. Daty te różnią się w zależności od rodzaju opodatkowania i formularza. W przypadku deklaracji PIT 37 podatnicy są zobowiązani przekazać dane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do 30 kwietnia 2020 roku.  Przypominamy, że ta data dotyczy rozliczenia za poprzedni 2019 rok.

Jak wypełnić pit 37 za rok 2019?

Każda deklaracja podatkowa składa się różnych pól i okienek. Aby się w nich nie pogubić, podpowiadamy, co wpisać w poszczególnych polach i częściach. Pola 1-2 pozwalają na identyfikację podatnika poprzez wpisanie NIP-u lub numeru PESEL. W dalszej części 6 trzeba wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Poszczególne pola można opisać następująco:

 • kwadrat 1 – samodzielne rozliczenie,
 • kwadrat 2 rozliczanie z małżonkiem,
 • kwadrat 3 – rozliczanie ze zmarłym małżonkiem,
 • kwadrat 4 rozliczanie z dzieckiem będącym panną, kawalerem, wdową bądź rozwodnikiem.

Części 7 i 8 są przeznaczone dla nierezydentów. W 9 polu wskazujemy urząd, w jakim się rozliczamy. 10 pole zaznaczamy czy dana deklaracja to podstawowe rozliczenie czy korekta. Następna część, C, to miejsce na wykazanie zarobków na podstawie dokumentów, jakie otrzymaliśmy od pracodawcy (PIT 11).

Deklaracja pit 37 za rok 2019 – jak wygląda?

Każdy formularz podatkowy wygląda podobnie. Wszystkie sekcje składają się z różnych, ponumerowanych pól. Są one podpisane tak, aby podatnik wiedział, co ma wpisać w danym miejscu. Oddzielnie pogrupowane są części służące identyfikacji podatnika, a oddzielnie te, w których podajemy swój przychód. Każdy formularz ma dodatkowo zaznaczoną swoją nazwę. Znajduje się ona w górnym rogu. Jest to bardzo pomocna informacja, która uniemożliwi omyłkowe wypełnienie złego formularza. Oprócz tego każdy z formularzy ma jedną część kolorową. W przypadku formularza 37 jest to miedziano-pomarańczowy.

Pit 37 – co możesz odliczyć?

Polskie prawo zakłada ulgi podatkowe. Można z nich skorzystać właśnie podczas wypełniania deklaracji PIT 37. Jakie odliczenia czekają na podatników w tym roku? Są to między innymi:

 • ulga prorodzinna (na dzieci),
 • składki na ubezpieczenie zdrowotne,
 • ulga za pracę za granicą.

Oprócz tego istnieje możliwość odliczenia od dochodu:

 • IKZE (konto emerytalne),
 • składek ZUS,
 • leków,
 • sprzętu rehabilitacyjnego,
 • zakupu samochodu,
 • darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze,
 • darowizn na Kościół,
 • darowizn na organizacje społeczne,
 • honorowego krwiodawstwa,
 • darowizn na cele edukacji zawodowej,
 • internet.

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń PIT online?

Wraz z rozwojem technologii internetowej zmieniła się forma rozliczenia podatków. Obecnie można to zrobić za pośrednictwem internetu. Rozliczanie deklaracji PIT online staje się coraz bardziej popularne. Dlaczego tak jest? Wiąże się z dużym uproszczeniem, jakie dają specjalnie przygotowane programy. Mają one na celu ułatwić podatnikom składanie deklaracji. Większość programów dostępnych online wyposażona jest w dokładną instrukcję obsługi, która przeprowadzi użytkowników krok po kroku aż do końca formularza. Wypełnianie poszczególnych deklaracji nie musi już zatem spędzać nam snu z powiek. Wspomaga nas również przyjazny i bardzo intuicyjny interfejs. Warto również zwrócić uwagę na to, że korzystanie z programów internetowych online znacznie przyśpiesza nie tylko wypełnianie deklaracji. Oprócz tego można liczyć na szybsze otrzymanie potencjalnego zwrotu podatku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments