W piątek (2 lipca) w Muzeum Wsi Lubelskiej o godzinie 13:30 odbędzie się inauguracja wystawy pod hasłem „Plakat w skansenie polskim”. Wydarzenie odbędzie się w szkole z Bobrownik. Część historii 25 najpiękniejszych parków etnograficznych w Polsce zapisana na arkuszu papieru – plakacie zawita do Muzeum Wsi Lubelskiej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną plakaty towarzyszące muzealnym wystawom, wernisażom, otwarciom muzeów oraz imprezom plenerowym. Jest to zbiór prac artystów-grafików pracujących lub współpracujących z muzeami na wolnym powietrzu. Często są to bardzo znane nazwiska doceniane na całym świecie, a obok nich pojawiają się równie zdolni artyści tworzący dla pojedynczych jednostek muzealnych.

Będzie można zobaczyć prace Henryka Rogozińskiego, Sławomira Chudzika, Ryszarda Kaji, Bohdana Bocianowskiego, Zbigniewa Waszczeniuka czy Witolda Chomicza. Obok twórców „Polskiej Szkoły Plakatu” na wystawie zobaczymy najstarszy plakat promujący wydarzenie w polskim skansenie, wykonany przez Teodorę Gulgowską na potrzeby Muzeum- Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Pomysłodawcą i komisarzem wystawy jest mgr Edwin Wilbik, kierownik działu Budownictwa Wiejskiego w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Zebranie plakatów zajęło około 2 lat. Do wystawy przyłączyło się 25 muzeów z całej Polski, które za namową autora chciały pokazać w ten sposób ważny fragment historii muzealnictwa w Polsce i zaprezentować się szerokiemu gronu odbiorców.

Bilety możecie nabyć w kasie skansenu w cenie 18 zł (bilet normalny) i 9 zł (bilet ulgowy).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments